Pandemia koronawirusa sprawia, że zupełnie zmieniły się zasady funkcjonowania w społeczeństwie. Polacy muszą pamiętać o przestrzeganiu odgórnie narzuconych zasad oraz obostrzeń.

Większość z nas zdążyła przyzwyczaić się do noszenia maseczek przy każdym wyjściu z domu, naturalne stało się również dezynfekowanie rąk przed wejściem np. do sklepu, a także noszenie rękawiczek ochronnych w środku placówki.

Choć czasami stają się one przeszkodą w szybkim zrobieniu zakupów lub załatwienia własnych spraw, rozumiemy też, z czego wynikają obostrzenia regulujące maksymalną dozwoloną liczbę klientów przebywających naraz w jednym miejscu i na ogół nie wyrażamy sprzeciwu wobec obostrzeń.

Skrzynka pocztowa. Źródło: Youtube
Skrzynka pocztowa. Źródło: Youtube
Skrzynka pocztowa. Źródło: Youtube

Jest jednak pewna zasada, która spotyka się z różnymi reakcjami. Przede wszystkim nie każdy jest świadomy jej istnienia oraz tego, jakie konsekwencje może nieść za sobą nieprzestrzeganie jej.

Zasada, o której nie każdy wie. Za jej nieprzestrzeganie można zapłacić nawet 10 tysięcy

Zasada, o której mowa, dotyczy usług pocztowych. Obecnie listonosze przekazują paczki oraz listy w sposób bezkontaktowy, wrzucając je do skrzynki odbiorczej – i to właśnie z nią związany jest pewien przepis.

Jak podaje Pikio, skrzynka odbiorcza powinna znajdować się na terenie posesji, powinna także być usytuowana w sposób zgodny z przepisami pocztowymi. To istotne nie tylko dla doręczania paczek, ale także korespondencyjnych wyborów prezydenckich – wszystko wskazuje, że mogą one mieć właśnie tę formę.

„W kwietniu br. aż ośmiokrotnie wzrosła sprzedaż skrzynek pocztowych w porównaniu do kwietnia 2019 roku. Od 22 kwietnia listy polecone mogą być w związku z epidemią doręczane bezpośrednio do skrzynek pocztowych, a nie do rąk adresata” – pisała Poczta Polska.

Skrzynka pocztowa. Źródło: Youtube
Skrzynka pocztowa. Źródło: Youtube
Skrzynka pocztowa. Źródło: Youtube

Jakie są zasady? Skrzynka w domu jednorodzinnym powinna znajdować się w miejscu ogólnodostępnym, zaś w co najmniej trzylokalowym budynku powinien znaleźć się zespół skrzynek w ogólnodostępnej części.

Ci, którzy nie posiadają skrzynek pocztowych, mogą zapłacić wysokie kary – od 50 do nawet 10000 zł.

Przypomnij sobie o… POLSKIE SZPITALE ROZPOCZYNAJĄ PRZYJMOWANIE PACJENTÓW NA ZABIEGI. JAKIE SĄ TERMINY

Jak informował portal Życie: ZWIERZĘTA NIE PRZESTANĄ NAS ZADZIWIAĆ. KOCIA MAMA SAMA PRZYNIOSŁA SWOJE DZIECKO DO WETERYNARZA. MALUCH POTRZEBOWAŁ NATYCHMIASTOWEJ POMOCY

Portal Życie pisał również o… ALEKSANDRA PRYKOWSKA PODZIELIŁA SIĘ PORAŻAJĄCYMI ZDJĘCIAMI. MOGŁA STRACIĆ WZROK. CO SIĘ STAŁO?