Zasady oraz obostrzenia wprowadzone w Polsce w związku z pandemią koronawirusa całkowicie odmieniły naszą rzeczywistość. Odbiło się to na każdej dziedzinie życia, w dużym stopniu na gospodarce, a także służbie zdrowia.

Teraz, gdy pandemia zdaje się przebiegać w sposób kontrolowany, polskie władze postanowiły, że należy powoli wprowadzać kolejne etapy znoszenia obostrzeń – wiemy już, że koronawirus pozostanie z nami na dłużej, więc musimy przystosować się do nowej sytuacji.

Szpitale wracają do wykonywania zabiegów

Na początku rozwoju pandemii w Polsce zdecydowano się na dyskusyjne posunięcie – odwołano planowe zabiegi w placówkach medycznych. Choć nie wszyscy uważali to za słuszną decyzję, Polacy musieli zaakceptować działanie władz.

Koronawirus w polskim szpitalu. Źródło: YouTube
Koronawirus w polskim szpitalu. Źródło: YouTube
Koronawirus w polskim szpitalu. Źródło: YouTube

Teraz, wraz z rozpoczęciem trzeciego etapu znoszenia obostrzeń, stopniowo odmrażane są także szpitale. Pacjenci z dolegliwościami innymi niż objawy koronawirusa są stopniowo umawiani na wizyty, które miały się odbyć wcześniej.

- Nie było odgórnego zakazu wykonywania zabiegów planowych z powodu epidemii koronawirusa w Polsce. Ograniczenia dotyczyły tylko zabiegów wymagających dużej ilości krwi, które mogła być niezbędne do leczenia osób z COVID-19. Obecnie zalecamy wznawianie przyjmowania pacjentów na planowane wcześniej zabiegi, tak jak i zalecamy wznowienie przyjęć u specjalistów – podkreśla rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Media zauważają, że nie ma obecnie przepisu regulującego tę kwestię. Niektóre szpitale rozpoczęły już przyjęcia planowe i zapraszają swoich pacjentów, inne zaś wciąż szykują się na przyjęcie osób.

Szpital. Źródło: tvp.pl
Szpital. Źródło: tvp.pl
Szpital. Źródło: tvp.pl

Zabiegi wznowiono m.in. już 4 maja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, a także – w późniejszym terminie – w szpitalu Bródnowskim w Warszawie oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Szpitale w Lublinie zaś w dalszym ciągu szykują się na przyjęcie osób, których zabiegi nie odbyły się.

Osoby, których zabiegi zostały odwołane, powinny zasięgnąć informacji na temat przewidzianych terminów w placówce, do której były skierowane, lub w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Przypomnij sobie o… ŁUKASZ SZUMOWSKI W MOCNYCH SŁOWACH O ZAKUPIE MASECZEK: "KUPILIBYŚMY NAWET OD DIABŁA"

Jak informował portal Życie: NA ŚWIECIE POJAWIĄ SIĘ KOLEJNE PANDEMIE, MOGĄ BYĆ GORSZE NIŻ KORONAWIRUS. JAK TEMU ZAPOBIEC

Portal Życie pisał również o… NAJSTARSZA POLSKA, KTÓRA WYGRAŁA Z KORONAWIRUSEM. MA 103 LATA. JAK JEJ SIĘ TO UDAŁO