Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo, a mieszkańcy całego świata nie mogą doczekać się końca tego trudnego czasu. Siedzenie w domu znudziło się już większości, dlatego z utęsknieniem czekamy na czasy, gdy wróci normalność, której niegdyś nie docenialiśmy.

Świat nawiedzą kolejne pandemie

I choć jeszcze nie udało nam się uporać z koronawirusem, specjaliści – biolodzy, ekolodzy oraz epidemiolodzy – już biją na alarm, że na jednej pandemii może się nie skończyć. Uważają, że ze względu na ludzką działalność już niedługo mogą rozwinąć się kolejne, które pochodzić będą z Amazonii.

Amazonia. Źródło: tvp.pl
Amazonia. Źródło: tvp.pl
Amazonia. Źródło: tvp.pl

- Amazonia jest ogromnym rezerwuarem wirusów, których jeszcze nie znamy – mówił David Lapola, jeden z ekologów z Uniwersytetu Campinas w Brazylii.

Dodał, że Amazonia może być największym na świecie siedliskiem koronawirusów. Specjaliści zwracają także uwagę na fakt, że większość nowych chorób przenosi się na nas ze zwierząt.

Ludzie zarażają się najczęściej od blisko spokrewnionych ze sobą naczelnych, wirusy żyją także w nietoperzach, które cechują się wysokim metabolizmem oraz wyjątkowym układem odpornościowym.

Jak pokazują wyniki badań, które zostały przedstawione w „Proceedings of the Royal Society B”, działalność człowieka może zwiększać ryzyko przeniesienia się kolejnego wirusa, a ta jest najbardziej widoczna w Amazonii.

- Przenoszenie wirusów przez zwierzęta jest bezpośrednim wynikiem naszych działań na dzikie zwierzęta i ich siedliska. Konsekwencją tego jest dzielenie się z nami swoimi wirusami. Te działania jednocześnie zagrażają przetrwaniu gatunków i zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się chorób – podkreśla prof. Christine Kreuder Johnson, będąca główną autorką badań z UC Davis School of Veterinary Medicine.

Amazonia. Źródło: polityka.pl
Amazonia. Źródło: polityka.pl
Amazonia. Źródło: polityka.pl

Poza kontaktem ze zwierzętami ważną rolę w rozwoju wirusów odgrywa także wylesianie – przyczynia się ono do rozwoju chorób. Przykładem może być Borneo, gdzie na skutek wylesiania znacznie wzrosła liczba zachorowań na malarię.

Nie wiadomo, kiedy świat nawiedzi kolejna epidemia, jednak wizja ta staje się coraz bardziej realna. Być może nagłe i gwałtowne ograniczenie działalności człowieka zmniejszyłoby szansę na ich rozwój, jednak na to się nie zanosi.

Przypomnij sobie o… FANI SĄ POD WRAŻENIEM WYGLĄDU ANETY ZAJĄC! AKTORKA ZMIENIŁA SIĘ NIE DO POZNANIA, A JEJ FIGURA JEST PO PROSTU IDEALNA

Jak informował portal Życie: KOLEJNY SEKRET KSIĘŻNEJ DIANY WYSZEDŁ NA JAW. ZRADZIŁ GO KUCHARZ KRÓLOWEJ LUDZKICH SERC

Portal Życie pisał również o… OTYLIA JĘDRZEJCZAK MUSIAŁA ZMAGAĆ SIĘ Z WIELOMA CIĘŻKIMI CHWILAMI W SWOIM ŻYCIU. ZNANA POLSKA SPORTSMENKA ZDRADZIŁA KILKA FAKTÓW ZE SWOJEGO ŻYCIA