Łukasz Szumowski oficjalnie ogłosił swoją decyzję – klamka już zapadła. Bardzo ważne zmiany będą obowiązywały już od 1 czerwca. Co dokładnie się zmieni?

Oficjalne informacje Ministerstwa Zdrowia dotyczące szpitali

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, postanowił oficjalnie ogłosić decyzję, jaką podjął resort zdrowia. Chodzi o placówki medyczne, a ściślej mówiąc – zakaźne szpitale jednoimienne.

Jak poinformował Łukasz Szumowski, już niedługo część z nich będzie wdrażać z powrotem dotychczasowy tryb funkcjonowania.

Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube

Minister zdrowia podkreśla, że dzięki małej liczbie zarażeń koronawirusem w poszczególnych regionach Polski, a co za tym idzie, niewielkiej liczbie hospitalizowanych pacjentów, część szpitali będzie mogła zacząć funkcjonować tak, jak dotychczas, już od 1 czerwca.

- Podęliśmy decyzję, że będziemy sukcesywnie przywracać funkcje normalnej pracy również w szpitalach jednoimiennych. Zaczniemy tam, gdzie jest najmniej nowych zakażeń – poinformował Łukasz Szumowski.

Okazuje się, że polska służba zdrowia była przygotowana na przyjmowanie 11 tysięcy zarażonych do hospitalizacji, tymczasem potrzebne okazało się jedynie 2,2 tys. miejsc oraz ok. 80 respiratorów.

- W woj. lubelskim w szpitalu jednoimiennym na 300 łóżek jest 17 pacjentów, w lubuskim na 200 łóżek jest dwóch pacjentów , w warmińsko-mazurskim na 170 łózek jest 17 pacjentów, a w województwie podlaskim na 540 łóżek jest też 17 pacjentów. To pokazuje, że można zacząć myśleć o tym, żeby te szpitale zaczęły normalnie funkcjonować, już nie jako jednoimienne, zakaźne. Pozostawiamy oczywiście oddziały zakaźne jako ten bufor, gdzie mamy również sporę liczbę wolnych łóżek – zaznaczył.

Łukasz Szumowski. Źródło: fakt.pl
Łukasz Szumowski. Źródło: fakt.pl
Łukasz Szumowski. Źródło: fakt.pl

Jak dodał minister zdrowia, sieć zakaźnych szpitali jednoimiennych nie zostanie całkiem zlikwidowana, gdyż pandemia jeszcze się nie skończyła – prawdopodobnie wróci do nas jesienią.

- To nie oznacza, że likwidujemy tę sieć szpitali, bo wiemy, że coraz częściej mówi się o drugiej fali, o wzroście zakażeń jesienią. Ta sieć pozostaje – podkreślił.

Przypomnij sobie o… CZYM LEPIEJ DOKARMIAĆ CZOSNEK ABY NIE ŻÓŁKŁ

Jak informował portal Życie: PORUSZAJĄCE ZACHOWANIE PSÓW. PILNOWAŁY STARSZEJ KOBIETY LEŻĄCEJ W BŁOCIE

Portal Życie pisał również o… CZY TO KONIEC KULTOWEJ STACJI RADIOWEJ? KOLEJNY KLUCZOWY DZIENNIKARZ OFICJALNIE ODSZEDŁ Z RADIOWEJ TRÓJKI, PODAŁ PRZYCZYNY REZYGNACJI