Wielu seniorów bacznie obserwuje sytuację w kraju i na świecie, która napawa ich strachem o jutro. Zastanawiają się, czy na pewno dostaną swoje świadczenia i czy będą mieli za co żyć – wszak Polska zmaga się z kryzysem.

Choć trzynaste emerytury zostały już wysłane, niektórzy seniorzy wciąż nie mają pieniędzy na przeżycie, opłacenie rachunków czy wykupienie leków. Właśnie dlatego niektórych z nich ucieszy informacja na temat planowanych zmian w emeryturach.

Ci, którzy jeszcze o tym nie słyszeli, powinni ucieszyć się, że już niedługo będą mogli otrzymać więcej pieniędzy. Kogo będą dotyczyły zmiany?

Zmiany w wysokości emerytur

Główny Urząd Statystyczny poinformował Polaków, jakich zmian można się spodziewać. Seniorzy dowiedzieli się, jak wysokie będą w czerwcu roczna suma składek oraz kapitału początkowego.

Co z emeryturami? Źródło: biznesinfo.pl
Co z emeryturami? Źródło: biznesinfo.pl
Co z emeryturami? Źródło: biznesinfo.pl

Te informacje przydadzą się szczególnie osobom, które niedługo przejdą na emeryturę. Według przekazanych danych suma zebrana na koncie ZUS w czerwcu będzie wyższa o 5,73%.

Oznacza to, że osoby, które jeszcze nie przeszły na emeryturę, mogą zaczekać jeszcze chwilę i liczyć na wyższe świadczenie. By móc z tego skorzystać, wystarczy poczekać z przejściem na emeryturę do lipca.

Dzięki waloryzacji łączne składki na koncie przyszłych emerytów będą wyższe o co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Dzięki takiej waloryzacji rocznej, przyszły emeryt zyskuje więcej, niż gdyby pieniądze trzymał w banku. Żadna lokata nie gwarantuje takiego oprocentowania – podkreśla ekspert Konfederacji Lewiatan, Jeremi Mordasewicz.

Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: dziennikpolski24.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: dziennikpolski24.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: dziennikpolski24.pl

Należy poczekać ze złożeniem wniosku o przejście na emeryturę w lipcu. Dzięki temu będzie ona znacznie wyższa. Jako przykład podaje się 63-latkę, która ma 500 tys. zł na koncie ZUS. Przejście na emeryturę przed waloryzacją pozwoliłoby jej na odbieranie 2130 zł miesięcznie, zaś poczekanie do lipca podwyższy sumę oszczędności o 28 tys. zł, a więc emerytura, którą będzie dostawać, będzie wynosiła 2256 zł.

Mimo wcześniejszych pogłosek, że osoby chcące przejść na emeryturę w czerwcu będą otrzymywać mniejsze świadczenie, nie ma się o co martwić – przed tygodniem uchwalono nowelizację tarczy antykryzysowej, która chroni przed takimi sytuacjami.

Przypomnij sobie o… OD DZIŚ WIELKIE ZMIANY. PONOWNIE ZOSTANĄ OTWARTE KAWIARNIE, RESTAURACJE I BARY. CO SIĘ ZMIENI W ZASADACH ICH FUNKCJONOWANIA?

Jak informował portal Życie: EVA MINGE POKAZAŁA ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z MŁODOŚCI. CIĘŻKO UWIERZYĆ, ŻE MOGŁA TAK WYGLĄDAĆ

Portal Życie pisał również o… RODZINA LEWANDOWSKICH TO ZGRANY ZESPÓŁ! POPULARNA TRENERKA POKAZAŁA, JAK ICH STARSZA CÓRKA KIBICUJE TACIE PODCZAS MECZU. ZDJĘCIE ROZCZULI KAŻDEGO