Sytuacja związana z koronawirusem wciąż jest trudna. Choć rząd bardzo szybko wprowadził restrykcje, które sprawiły, że wzrost zachorowań był wolniejszy niż w niektórych państwach, np. we Włoszech, ograniczenia te nie mogą trwać wiecznie – następuje powolne odmrażanie gospodarki, dla której obecna sytuacja jest ciężką próbą.

Od poniedziałku rozpocznie się trzeci z czterech etapów łagodzenia obostrzeń związanych z polską gospodarką. Jednocześnie Polacy wciąż powinni zasłaniać usta oraz nos w miejscach publicznych – a to, jak się okazuje, coraz rzadziej przestrzegany obowiązek.

Łukasz Szumowski skierował gorzkie słowa do Polaków

To, że obostrzenia są powoli znoszone, nie oznacza, że koronawirus w Polsce został zwalczony – wręcz przeciwnie, zachorowań jest coraz więcej, jednak dalsze niemal całkowite zamrożenie gospodarki poskutkowałoby jeszcze większym, być może wieloletnim kryzysem, stąd konieczność wprowadzenia innych zasad.

Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Polacy zaczynają się jednak zachowywać tak, jakby wirus z Wuhan odszedł już w niepamięć. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w woj. śląskim, wśród pracujących w kopalniach górników.

Aktualnie wykonuje się ponad 20 tys. testów na obecność koronawirusa na dobę.

Polacy czują się źle, musząc nosić maseczki ochronne. W ostatnich dniach wiceminister zdrowia zasugerował, że już niedługo nie będzie to konieczne, a przynajmniej w niektórych częściach kraju.

Tymczasem Łukasz Szumowski poinformował, że jeśli ogniska koronawirusa w kopalniach zostaną wyeliminowane, a liczba zarażeń będzie wynosiła ok. 100 dziennie, możliwe, że obowiązek zakrywania nosa i ust zostanie ograniczony do przestrzeni publicznych.

Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube

- Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie miała maski w ogóle, albo miała ją zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga, to nie jest pokazanie, jaki ja jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję: w przestrzeni publicznej zakładajmy maski – apelował.

- Ludzie zapomnieli, jak wyglądały tiry z trumnami. Zapominamy o Lombardii, już uważamy, że możemy funkcjonować normalnie – przypomniał.

Przypomnij sobie o… JOANNA KRUPA MA MUZYKALNĄ CÓRECZKĘ. ASHA-LEIGH MA ZADATKI NA TANCERKĘ, NOWE NAGRANIE PODBIŁO INTERNET

Jak informował portal Życie: POLACY GO POKOCHALI. CO STAŁO SIĘ Z MĘŻEM KASI Z FILMU „KOGEL-MOGEL”, DARIUSZEM SIATKOWSKIM

Portal Życie pisał również o… CZY STUDENCI WRÓCĄ NA UCZELNIE W TYM ROKU AKADEMICKIM? MINISTERSTWO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO WYDAŁO OFICJALNY KOMUNIKAT