W połowie kwietnia wprowadzono obowiązek zakrywania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Nowa reguła nie została zbyt entuzjastycznie przyjęta przez Polaków, jednak wiedząc, jak ważne jest jej przestrzeganie, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, większość dostosowała się do obostrzenia natychmiastowo.

Obowiązek zakrywania ust i nosa to coś, co obowiązuje wszystkich poza dziećmi do lat 4 oraz osobami, które przez tego typu działania miałyby poważne problemy ze zdrowiem lub oddychaniem.

Coraz więcej Polaków zaczyna lekceważyć zakaz w miarę jego obowiązywania – maseczki noszą na czołach, w rękach lub pod brodą, gdyż uważają, że przeszkadzają im one w funkcjonowaniu poza domem. Większość nie może się doczekać, kiedy to ograniczenie przestanie obowiązywać.

Maseczka ochronna. Źródło: stronazdrowia.pl
Maseczka ochronna. Źródło: stronazdrowia.pl
Maseczka ochronna. Źródło: stronazdrowia.pl

Czy już niedługo noszenie maseczek będzie wspomnieniem?

Według wiceministra zdrowia, Sławomira Gadomskiego, już niedługo możemy doczekać się alternatywy – noszenie maseczek może stać się nieobowiązkowe szybciej niż sądziliśmy.

- Pamiętajmy, że noszenie maseczki na brodzie lub pod nosem to nie jest odwaga i pewien szpan, ale daleko posunięty egoizm i brak odpowiedzialności. Maseczka nie ma nas chronić przed innymi, ale innych przed nami - przed zakażeniem od nas, jeżeli bylibyśmy nosicielem – przypomina rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Jak podaje Sławomir Gadomski, są już regiony, gdzie współczynnik reprodukcji wirusa wynosi mniej niż 0,5, m.in. Mazowsze.

Maseczka ochronna. Źródło: infodent24.pl
Maseczka ochronna. Źródło: infodent24.pl
Maseczka ochronna. Źródło: infodent24.pl

- Dalej podtrzymujemy stanowisko, że noszenie maseczek zabezpiecza osoby z kontaktu. Nie zmieniamy swojego stanowiska. Widzimy jednak, że są regiony, w których możliwe jest poluzowanie – powiedział odważnie.

- I myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych – ogłosił.

Szczegóły zawarto w rozporządzeniu ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Przypomnij sobie o… KUBA WOJEWÓDZKI CORAZ ODWAŻNIEJ POKAZUJE SWOJĄ NOWĄ WYBRANKĘ. CZY TO ANNA MUCHA, CZY ZNALAZŁ NOWĄ MIŁOŚĆ

Jak informował portal Życie: AGATA DUDA POWINNA ZMIENIĆ FRYZURĘ? FANI TWIERDZĄ, ŻE TAKI WIZERUNEK NIE PRZYSTOI PIERWSZEJ DAMIE, DLACZEGO

Portal Życie pisał również o… MAGDA GESSLER BĘDZIE ROZDAWAĆ JEDZENIE W SWOIM LOKALU ZA DARMO. CO ZROBIĆ, BY SKORZYSTAĆ Z OKAZJI