Polacy boją się koronawirusa. Nie są w tym osamotnieni – groźny wirus z Wuhan dziesiątkuje obywateli m.in. Włoch, Francji czy USA.

Spora część z nas chciałaby wiedzieć, czy organizm aktualnie walczy z niewidzialnym wrogiem. Niestety, testy na obecność koronawirusa były zarezerwowane dla nielicznych – a przynajmniej te w pełni legalne.

Dotychczas istniały firmy trudniące się wykonywaniem wspomnianych testów dla osób prywatnych, jednak trzeba było pamiętać o bardzo wysokim koszcie badania. Ministerstwo Zdrowia, mając na uwadze zmieniającą się sytuację w Polsce, wprowadziło zmiany w tym zakresie.

Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Powszechne testy na koronawirusa?

Jak dotychczas żadne laboratoria nie chciały podjąć się wykonywania pełnych, wiarygodnych oraz profesjonalnych badań na obecność koronawirusa. Owszem, tego typu testy były dostępne, jednak nie dość, że słono kosztowały (nawet 100-200 zł), to jeszcze nie były zbyt dokładne.

I choć można było wykonać badanie także z pewnego źródła – np. mobilnego punktu w Warszawie – to jego koszt wynosi… 580 zł. Co więcej, wynik jest ważny przez maksymalnie 72 godziny.

W związku z ogromnym zainteresowaniem testami na obecność koronawirusa Ministerstwo Zdrowia wzięło pod lupę wspomniany temat. Sprawa testów zostanie usystematyzowana.

- W tym tygodniu pojawi się rozporządzenie MZ dotyczące testowania komercyjnego. Będzie tam wskazanie, że każde laboratorium, które chce prowadzić testy komercyjne będzie musiało dokonać walidacji, czyli sprawdzić prawidłowość swoich wyników w Państwowym Zakładzie Higieny – ogłosił rzecznik Ministerstwa Zdrowia na konferencji prasowej.

Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube

Wniosek jest posty – już niedługo będzie można wykonać test na koronawirusa po uiszczeniu stosownej opłaty. Nie wiadomo na razie, ile wynosić będzie koszt badania.

Jednak Ministerstwo Zdrowia zastrzega – poza prywatnymi badaniami laboratoria będą musiały zajmować się także tymi w ramach publicznego systemu.

- Nikt nikomu nie może zabronić testowania komercyjnego. My chcemy wprowadzić tutaj pewne reguły i zasady działań, żeby ta wiarygodność wyników mogła być dla każdej z firm, która będzie testować swoich pracowników, stuprocentowo pewna. Gdy pojawi się wynik dodatni, żeby nie było trzeba kierować osoby do laboratorium działających w sektorze publicznym, ale by ten wynik był już raportowany i pewny – wyjaśniał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Przypomnij sobie o… RADEK MAJDAN UMIEŚCIŁ W SIECI PRYWATNE ZDJĘCIE ŻONY. GOSIUNIA NIE BYŁA ZADOWOLONA

Jak informował portal Życie: NAGRANIE Z POSZUKIWAŃ ZAGINIONEGO KACPERKA. AŻ LŻY CISNĄ SIĘ DO OCZU

Portal Życie pisał również o… KOLEJNE PRZEDSIĘWZIĘCIE KSIĘDZA RYDZYKA. DUCHOWNY DOSTAŁ NA NIE AŻ 117 MILIONÓW DOTACJI OD PAŃSTWA