Chyba nikt z nas nie spodziewał się, że koronawirus, który początkowo nie aspirował do miana pandemii, a wydawał się lokalnym problemem Chin, odciśnie tak ogromne piętno na naszym życiu codziennym.

Zaczęło się od stopniowego przenoszenia choroby. COVID-19 trafił do innych państw, skąd coraz szybciej i łatwiej dostawał się do jeszcze kolejnych. Obecnie pandemia opanowała niemal cały świat.

Są państwa, które nie są w stanie opanować zaistniałej sytuacji, m.in. Włochy czy Hiszpania. Są też takie, które poradziły sobie z zagrożeniem na medal – tu przodują Chiny, które bardzo szybko wprowadziły bardzo surowe zasady, a następstwem zdecydowanych działań było błyskawiczne powstrzymanie rozwoju pandemii.

Polska stara się podejmować wszelkie kroki, które przyczynią się do zredukowania ilości zarażeń – władze robią wszystko, by nie dopuścić do powtórzenia sytuacji z Włoch.

W Wielkanoc pójdziemy do kościołów? Źródło: screen
W Wielkanoc pójdziemy do kościołów? Źródło: screen
W Wielkanoc pójdziemy do kościołów? Źródło: screen

Obowiązujące przepisy zostaną złagodzone

Przepisy stają się coraz bardziej surowe, a za ich nieprzestrzeganie grożą niebotyczne kary. I choć liczba zachorowań w Polsce jest coraz wyższa, trwają próby zatrzymania pandemii.

W czasie tak poważnej sytuacji nikt nie spodziewał się, co zostanie zmienione w Dzienniku Ustaw.

„(…)w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, i teraz "pkt 3, polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż: a) 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania. b) 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu –w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r.”

Te słowa znajdziesz w Dzienniku Ustaw.

W Wielkanoc pójdziemy do kościołów? Źródło: screen
W Wielkanoc pójdziemy do kościołów? Źródło: screen
W Wielkanoc pójdziemy do kościołów? Źródło: screen

Z przedstawionego fragmentu wynika jasno, że 12 kwietnia, w Wielkanoc, przepisy mówiące o możliwości przebywania w kościele maksymalnie 5 wiernych nie będą już obowiązywać. Może to wywołać sytuację, w której parafianie tłumnie przybędą na modlitwę, a to ogromne ryzyko.

Pozostaje czekać na dalsze decyzje – być może przepisy zostaną zmienione jeszcze przed świętami.

Przypomnij sobie o… SKLEPY WPROWADZAJĄ NOWE ZASADY. BIEDRONKA I LIDL BĘDĄ OTWARTE PRZEZ CAŁĄ DOBĘ ZE WZGLĘDU NA ŚWIĘTA

Jak informował portal Życie: JAK WYGLĄDA SPOWIEDŹ W CZASACH KWARANTANNY? WIADOMO, CZY MOŻNA UDZIELAĆ JEJ TELEFONICZNIE

Portal Życie pisał również o… CODZIENNIE DOWOŻĄ BLISKO 600 POSIŁKÓW. MŁODZI ŻOŁNIERZE POMAGAJĄ BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO