Bp Kaliski Edward Janiak w miniony poniedziałek wygłosił oficjalny dekret. Zawarte są w nim wskazówki, które pomogą księżom oraz wiernym przetrwać czas kwarantanny. W dekrecie ks. Bp odpowiada na pytania związane między innymi ze spowiedziami. Czy można wyspowiadać się telefonicznie?

Jakie są najważniejsze postanowienia dekretu?

Jak wygląda spowiedź w czasach kwarantanny?  Źródło:YouTube
Jak wygląda spowiedź w czasach kwarantanny? Źródło:YouTube
Jak wygląda spowiedź w czasach kwarantanny? Źródło:YouTube

"Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź. Należy podać wiernym informację o godzinach i zasadach odbywania spowiedzi. Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach. Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przystąpienia do sakramentu po ustaniu przeszkody" – czytamy w „Faktach Kaliskich”.

Dodatkowo w dekrecie znalazły się informacje mówiące o tym, że po:

"ustaniu epidemii we wszystkich parafiach należy zorganizować spowiedzi parafialne z odpowiednią ilością kapłanów do sprawowania sakramentu indywidualnie".

Biskup powiedział także, że:

"Nie wolno w sposób nieuprawniony korzystać z rozgrzeszenia ogólnego. Przypominam, że spowiedź ogólna nie zwalnia od obowiązku indywidualnego wyznania grzechów ciężkich. W niebezpieczeństwie śmierci każdy kapłan, zgodnie z kan. 976 KPK, może udzielić wiernemu sakramentalnego rozgrzeszenia z każdego grzechu ciężkiego. Nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.)"

Jak wygląda spowiedź w czasach kwarantanny?  Źródło:YouTube
Jak wygląda spowiedź w czasach kwarantanny? Źródło:YouTube
Jak wygląda spowiedź w czasach kwarantanny? Źródło:YouTube

Jak wygląda sprawa Komunii Świętej?

"Duszpasterze są zobowiązani przypomnieć wiernym, że w związku z wykładnią trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) w Diecezji Kaliskiej okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej (26.03.2020) do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (11.06.2020) (zob. Kalendarz Liturgiczny Diecezji Kaliskiej, s. 23). Pamiętając o zakazie odwiedzania osób będących w kwarantannie domowej, wiernym, którzy indywidualnie o to poproszą, należy udzielać Komunii św. poza liturgią. Wiernych, którzy nie mogą przystąpić do Komunii św., należy pouczyć o praktyce Komunii duchowej" - zakończył biskup kaliski Edward Janiak.

Przypomnij sobie o… TRENUJ W DOMU PODCZAS NARODOWEJ KWARANTANNY. KASIA TUSK ZACHĘCA DO AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ