Coraz więcej osób zwraca uwagę na fakt, że istnieje duża szansa zarażenia koronawirusem w kościele, a wierni, którzy do niego uczęszczają, to w dużej mierze ludzie starsi, znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka.

Wielu Polaków nie wyobraża sobie niedzieli bez mszy w kościele. Jednak teraz, w obliczu groźnej pandemii, konieczne są decyzje, które będą lepsze dla ogółu.

Wszystkie zgromadzenia powyżej 50 osób są zakazane

12 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego. Oznacza to, że w najbliższym czasie wszyscy Polacy, którzy wracają do kraju, muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Po przekroczeniu polskiej granicy, każdy obywatel będzie zarejestrowany oraz przebadany.

Wszystkie kolejowe i lotnicze pasażerskie połączenia międzynarodowe będą wstrzymane. Polacy mogą powrócić do kraju lotami czarterowymi, samochodami osobowymi, autokarami i busami.

Cudzoziemcy mają tymczasowy zakaz wjazdu do Polski. Jedynymi wyjątkami są: małżonkowie Polaków, dzieci Polaków, osoby z Kartą Polaka, osoby posiadające pozwolenie na pracę lub prawo tymczasowego lub stałego pobytu na terenie Polski.

W galeriach handlowych otwarte będą tylko sklepu spożywcze i apteki. Sklepy i banki w kraju pozostaną otwarte.

W wielu polskich kościołach nie odbędą się msze święte z powodu koronawirusa

Ponadto zakazane są także zgromadzenia powyżej 50 osób. Wszystkie restauracje, kluby, bary, puby i kawiarnie będą zamknięte. Mogą one świadczyć jedynie usługi na wynos.

Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób dotyczy zarówno zgromadzeń państwowych, jak i religijnych.

Oznacza to również, że msze święte, w których uczestniczyć będzie więcej niż 50 osób, nie będą mogły się odbyć.

- „Ograniczenie dotyczy tych wszystkich miejsc, gdzie ludzie mogliby się gromadzić i stwarzać dla siebie nawzajem niebezpieczeństwo” – powiedział premier.

Warto także przypomnieć, że sam Episkopat Polski także przyłączył się do walki z rozprzestrzeniającą się chorobą. Według zaleceń biskupi diecezjalni powinni podjąć decyzję o udzieleniu dyspensy od uczestniczenia w mszach świętych odbywających się w niedziele, a dyspensa ta powinna trwać do 29 marca.

Może zainteresuje Cię to: ZDANIEM SPECJALISTÓW PANDEMIA KORONAWIRUSA MA SZANSE SKOŃCZYĆ SIĘ JUŻ W CZERWCU. WYSTARCZY SPEŁNIĆ JEDEN WARUNEK

Zobacz także: ZARAŻONY KORONAWIRUSEM MĘŻCZYZNA PRZYLECIAŁ DO POLSKI POPULARNYMI LINIAMI LOTNICZYMI. SŁUŻBY PODJĘŁY POSZUKIWANIA

Portal "Życie" informował o: TO DOPIERO POCZĄTEK ZMAGAŃ Z KORONAWIRUSEM. CZY W POLSCE ZOSTANIE WPROWADZONY STAN WYJĄTKOWY