Już niedługo zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie czternastek. Obecnie projekt ustawy został już zatwierdzony przez rząd i trafi do Sejmu.

Sejm musi uchwalić nowy pomysł, by wszedł on w życie. Politycy mają dużo czasu na podjęcie ostatecznej decyzji – wypłacenie czternastek planowane jest na listopad 2021 roku.

Projekt zakłada, że byłyby one wypłacane wraz z podstawowym świadczeniem z ZUS, KRUS lub zakładów emerytalnych.

Najważniejsze informacje o czternastkach

Plan zakłada, że maksymalną wysokość czternastki otrzymają ci, którzy dostają emeryturę lub rentę nie wyższą niż 2900 zł brutto, czyli 2415 zł netto. W przypadku, gdy obywatel otrzymuje więcej, czternastka będzie zmniejszona według zasady „złotówka za złotówkę”.

By otrzymać czternastkę, trzeba być osobą uprawnioną do wypłaty renty, świadczenia przedemerytalnego, emerytury lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ważnego 31 października 2021 roku. Ten, kto pracuje i nie otrzymuje przez to renty, nie dostanie także czternastki.

Nie będzie konieczne składanie żadnych wniosków – dodatkowe środki będą wypłacone razem z podstawowym świadczeniem w pełni automatycznie. Osoby starsze otrzymają czternastki w listopadzie, chyba, że mowa o obywatelach przebywających na zasiłkach przedemerytalnych – tu środki będą wysłane w grudniu 2021 oraz styczniu 2022 roku.

Dodatkowe środki będą opodatkowane, państwo będzie pobierało od nich również składkę zdrowotną. Najwyższa obecnie przewidziana kwota dodatku to 1270 zł brutto, czyli 1038 zł netto.

Komornik nie będzie miał prawa zająć czternastki, co więcej, nie będzie ona liczona także do kryterium dochodowego, które pozwala na uzyskanie 500+, ani świadczeń z pomocy społecznej.

Władze przewidują, że jak na razie czternastki będą jednorazowe, a źródłem finansowania tych dodatków będzie Fundusz Solidarnościowy.

Przypomnij sobie o… KORONAWIRUS STAJE SIĘ ŹRÓDŁEM ZAROBKU RÓWNIEŻ W POLSCE. JAK NIE DAĆ SIĘ NABRAĆ OSOBOM, KTÓRE CHCĄ SIĘ DOROBIĆ NA EPIDEMII

Jak informował portal Życie: ZŁODZIEJE SKRADLI AUTO, KTÓRYM WOŻONO DZIECKO NA REHABILITACJĘ. NAJBLIŻSI CHŁOPCA BŁAGAJĄ O POMOC, POLICJA ZAŁAMUJE RĘCE

Portal Życie pisał również o… JAKI WPŁYW NA GOSPODARKĘ MA KORONAWIRUS? DANE SĄ ZATRWAŻAJĄCE