Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział dziś coś, co może wzbudzić spory niepokój.

- Ten wirus ma potencjał do tego, żeby spowodować pandemię. To nie jest czas na strach. To czas na podjęcie działań w celu zapobiegania zakażeniom i ratowania życia – powiedział.

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie w błyskawicznym tempie. Jak stwierdził Szef WHO, nie jest on niemożliwą do zatrzymania epidemią grypy, wbrew przeciwnie, są środki pozwalające na zatrzymanie jego rozprzestrzeniania.

Koronawirus a ceny. Co podrożeje?

Jak się okazuje koronawirus ma negatywny wpływ na gospodarkę. Przez panującą epidemię wiele chińskich fabryk zostało zamkniętych. Jest to duży cios dla rolnictwa. Chińczycy są głównymi reporterami imbiru i czosnku.

Kosztem Chin wzbogaci się Hiszpania, która jest największym producentem czosnku w Europie. Od momentu wybuchu epidemii zainteresowanie hiszpańskim produktem bardzo wzrosło.

Co z lekami?

Jak informuje GIF sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Są produkty lecznicze, które całkowicie lub w pewnej mierze produkuje się w Chinach. Póki co nie ma powodów do wstrzymania dostaw.

– Specjalnego komunikatu w związku z tym nie planujemy, bo sytuacja nie wzbudza naszego zaniepokojenia. Zidentyfikowaliśmy ryzyko. To, że ryzyko jest identyfikowane, nie znaczy, że występuje. Na bieżąco sprawdzamy, też w kontekście tego, co działo się w ubiegłym roku, czy podmioty odpowiedzialne zgłaszają nam jakiekolwiek problemy – powiedział przedstawiciel GIF w rozmowie z Polska Times.

Czy polskie produkty są zagrożone?

Zgodnie z tym co powiedział główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudka, Polskie firmy także mogą odczuć wpływ wirusa.

- Bezpośrednia ekspozycja polskich firm na chińską gospodarkę nie jest znacząca. Jednak dużo ważniejsze dla nas jest jak epidemia uderzy w naszych partnerów handlowych. A Niemcy, które są silnie powiązane z gospodarką chińską, są naszym najważniejszym partnerem. – powiedział w rozmowie z „Business Insiderem.”

Przypomnij sobie o… NIEPOKOJĄCE INFORMACJE W SPRAWIE EMERYTUR STAŻOWYCH. RZĄD WSKAZAŁ DWIE PRZESZKODY W PRZYZNAWANIU ŚWIADCZENIA

Jak informował portal Życie: POD ŻADNYM POZOREM NIE ODPOWIADAJ NA TE WIADOMOŚCI. MOŻE CIĘ TO SŁONO KOSZTOWAĆ