W Polsce żyją miliony psów, które można spotkać niemal wszędzie. Ich właściciele muszą pamiętać, że obowiązują ich dodatkowe opłaty.

Każdy psi opiekun powinien opłacić tzw. podatek od posiadania psa, oficjalnie zwany opłatą za psa. Termin mija do 30 kwietnia.

Wysokość opłaty za psa

Podatek od posiadania psa jest ustalany przez gminy, jednak odgórnie narzuca się jego maksymalną wysokość. W tym roku nie może być wyższy niż 125,40 zł, co jest podwyżką o 2,22 zł w porównaniu z 2019 rokiem.

W przypadku, gdy pies urodzi się po 30 kwietnia, jego opiekun ma obowiązek zapłacenia do czasu, gdy jego pupil skończy dwa miesiące. Jeśli jednak data jego urodzenia przypadnie na drugą połowę roku – właściciel zapłaci tylko połowę pełnej kwoty opłaty za psa.

Gminy mogą zdecydować o niższej kwocie do zapłaty lub całkowicie zrezygnować z podatku od posiadania psa. Są także inne wyjątki.

Kto nie musi płacić podatku od posiadania psa?

Mieszkańcy gmin, które zrezygnują z tej opłaty, nie muszą uiszczać podatku od psa. Jest także kilka innych przypadków, w których opiekun czworonoga nie musi wnosić opłaty.

Według zapisów, które znajdują się w ustawie, opłaty za psa nie muszą wnosić także m.in. rolnicy, którzy posiadają maksymalnie 2 psy, niepełnosprawni z psem-asystentem oraz osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, które mają jednego psa.

Zwolnienie z opłat przysługuje także seniorom (osobom powyżej 65 roku życia), które prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe – za jednego psa, oraz pracownikom urzędów konsularnych i pracownikom dyplomatycznym – o ile nie są polskimi obywatelami oraz pod warunkiem wzajemności.

By dowiedzieć się, czy opłata za psa obowiązuje na danym obszarze, najlepiej zgłosić się do urzędu gminy lub miasto. Wiadomo jednak, że podatku nie muszą płacić m.in. mieszkańcy Torunia oraz Warszawy.

Posiadanie psa należy zgłaszać w urzędzie gminy, razem z dowodem osobistym oraz zaświadczeniem o szczepieniu czworonoga.

Przypomnij sobie o… WIELU POLAKÓW ZOSTANIE POZBAWIONYCH PRACY. WSZYSTKO PRZEZ EMERYTURY

Jak informował portal Życie: WOW, CO ZA PROMOCJE! NAJLEPSZE OKAZJE W POPULARNYCH SKLEPACH. NA CO WARTO SIĘ SKUSIĆ

Portal Życie pisał również o… POLSKA POD LUPĄ. JAKIE ZMIANY CZEKAJĄ NAS W LUTYM