Początkowo po wprowadzeniu programu 500 plus między 2016 a 2017 rokiem, zapowiadało się, że będzie spełniał swojego założenia. W tamtym okresie faktycznie odnotowano wzrost liczby urodzeń.

Niestety bardzo szybko wszystko wróciło do normy. Jeszcze przed wypłatą świadczeń eksperci mieli wątpliwości co do tego, że wzrost demograficzny będzie efektem długotrwałym.

Teraz okazuje się, że liczba urodzeń znów spada równolegle do wzrostu liczby zgonów.

Wpływ 500 plus na demografię

Obecnie można już jednoznacznie stwierdzić, że program 500 plus nie spełnił założeń rządu odnośnie wzrostu demograficznego. Nie doprowadził też do tego, że więcej osób zdecydowało się założyć rodzinę.

Według statystyk projekt zachęcił jedynie rodziny mające już dzieci do tego, aby mieć kolejne. Tymczasem liczba bezdzietnych osób pozostała na tym samym poziomie.

Niestety takie też są perspektywy w najbliższym czasie. Jeśli tak się stanie, to pokolenie obecnych 30-latków może zostać w przyszłości bez żadnego wsparcia ze strony młodszego pokolenia.

Z jakiego powodu program 500 plus nie zadziałał?

Program 500 plus nie wpłynął znacząco na demografię, ponieważ świadczenie to jest niewystarczającą pomocą dla rodzin. We współczesnych czasach 500 złotych to tylko bardzo niewielka część wszystkich wydatków na dziecko.

Dużo lepszym pomysłem byłby projekt, który pomógłby rodzinom w równym podziale obowiązków. Przykładowo świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie dłuższego urlopu "tacierzyńskiego".

Znaczenie ma także ilość miejsc w żłobkach. Na ten moment z pewnością jest niewystarczająca.

Poza tym na taką demografię w Polsce wpływ mają także inne czynniki. Rodacy nie chcą zakładać rodzin, gdyż obecnie priorytety młodych ludzi są nieco inne i bardzo często skupiają się bardziej na karierze zawodowej. Pojawia się także temat depresji klimatycznej.

Zobacz także: CZY TO KONIEC 500 PLUS JAKIE ZNAMY? RZĄD CHCE ZMIENIĆ WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA. KTO DOSTANIE MNIEJ PIENIĘDZY

Może zainteresuje Cię to: KORZYSTASZ Z RODZINA 500 PLUS, TE ZMIANY MOGĄ CIĘ DOTYCZYĆ

Na portalu "Życie" informowaliśmy o: POSIADASZ KULTOWĄ PRALKĘ FRANIĘ? JEŚLI TAK, POD ŻADNYM POZOREM JEJ NIE WYRZUCAJ, BO MOŻE BYĆ WARTA FORTUNĘ