W ostatnim wydaniu "Gazety Wyboreczej" pojawiły się doniesienia, że rząd rozważa pomysł wprowadzenia nowej regulacji zakładającej, że wysokość świadczenia emerytalnego będzie zależna od liczby potomstwa. Takie informacje miała przekazać osoba ze środowiska rządowego. W jaki sposób miałoby działać takie rozwiązanie?

Emerytura będzie zależna od liczby posiadanych dzieci?

Zupełnie spokojnie można sobie wyobrazić sytuację, w której pracujące dzieci przekazują część swoich dochodów rodzicom. Np. każde dziecko jest zobowiązane przekazać 1 proc. swojej pensji na rzecz każdego z rodziców
– przekazał "Gazecie Wyborczej" informator.

W przypadku pobierania świadczeń emerytalnych przez obojga rodziców, ich dzieci miałyby przekazywać 2 procent swojej pensji. Oznacza to, że wysokość emerytury wynosiłaby 2 procent wynagrodzenia każdego dziecka pomnożone przez ilość potomstwa.

Sam pomysł może wydawać się obciążających. Mimo, że to tak naprawdę jedynie kilkadziesiąt złotych od każdego dziecka w ciągu miesiąca, to jednak jest to kolejne zobowiązanie.

Przykładowo ktoś, kto zarabia średnią krajową, która aktualnie wynosi 5604 złotych brutto, to w ciągu miesiąca musiałby przekazywać na ten cel 50 złotych. Informator twierdzi, że kwota miałaby być odciągana od podatku.

Odpowiedź ministerstwa

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który zajmuje się tego typu projektami postanowił odnieść się do materiału "Gazety Wyborczej". Jak twierdził informator, Barbara Socha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej i pełnomocnik rządu ds. demografii miała bardzo chwalić ten pomysł.

Jak się jednak okazuje, ministerstwo zaprzecza, aby aktualnie prowadzono prace nad tą kwestią.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie pracuje nad projektem powiązania wysokości emerytury z liczbą dzieci
– napisano w krótkim świadczeniu.

Może zainteresuje Cię to: NIŻSZE ZAROBKI DLA LUDZI PO 50 ROKU ŻYCIA? TO NIE ŻART, TO NOWY POMYSŁ RESORTU ROZWOJU

Zobacz także: NIŻSZY WIEK EMERYTALNY CORAZ BLIŻEJ? TERAZ NIE MA JUŻ ODWROTU, POSŁOWIE MUSZĄ ZDECYDOWAĆ

Portal "Życie" informował o: CZY TO KONIEC 500 PLUS JAKIE ZNAMY? RZĄD CHCE ZMIENIĆ WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA. KTO DOSTANIE MNIEJ PIENIĘDZY