Polski system emerytalny stoi w obliczu głębokiego kryzysu. Bieżąca sytuacja demograficzna oraz gospodarcza w Polsce budzi ogromny niepokój nie tylko wśród społeczeństwa, ale także wśród rządzących.

Teraz w Ministerstwie Rozwoju pojawił się nowy pomysł na poprawę kondycji systemu emerytalnego. Chodzi o obniżenie zarobków pracowników po 50. roku życia.

W czasie grudniowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego przedstawiciele resortu rozwoju przedstawili swoje propozycje dotyczące zmian w zatrudnianiu pracowników w wieku 50+. Rządzący chcą nadać pracodawcom prawo do zmniejszenia pensji starszym pracownikom z uwagi na ich mniejszą wydajność.

Ten pomysł błyskawicznie wzbudził ogromne zastrzeżenia. Skrytykował go m.in. mecenas Paweł Śmigielski, który reprezentuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ):

Dla nas to nie do przyjęcia. Samo założenie, że starszy, doświadczony pracuje z niższą wydajnością, to wyjątkowo niesprawiedliwy zarzut.

Podobnego zdania jest także profesor Witold Orłowski. Ekspert bardzo negatywnie odniósł się do pomysłu obniżenia pensji ludziom po 50-tce:

Obniżanie pensji motywowane niższą wydajnością jest działaniem negatywnym, a przecież zależy nam na aktywowaniu do pracy starszych osób i zachęcaniu ich do dłuższego pozostawania na rynku.

Profesor Witold Orłowski podkreślił, że decyzja o pracy tuż przed zakończeniem kariery zawodowej powinna pozostawać w gestii samego pracownika:

Oczywiście można się zastanowić nad pewną elastycznością, luźniejszymi zasadami pracy i dać starszemu pracownikowi możliwość np. krótszego okresu pracy zrekompensowanego wówczas proporcjonalnie niższą płacą. Jednak obniżanie pensji, aby w ten sposób konkurowali z młodszymi, jest kiepskim pomysłem, który szybko zweryfikowałby rynek.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... NIEBAWEM RUSZĄ WYPŁATY TRZYNASTEK. KTÓRZY EMERYCI DOSTANĄ PIENIĄDZE PRZED WIELKANOCĄ, A KTO BĘDZIE CZEKAŁ DO MAJA

Warto sobie przypomnieć... EMERYTURA DLA WYBRANYCH BEZ PODATKU? JUŻ NIEDŁUGO W POLSCE MOŻE SIĘ TO STAĆ RZECZYWISTOŚCIĄ

Portal "Życie" informował także o... EMERYTURA W WIEKU 53 LAT? PREZYDENT DUDA ANGAŻUJE SIĘ W REWOLUCYJNY PROJEKT