Wielu Polaków chciałoby mieć możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę – są osoby, które pracują już od osiemnastego roku życia, a w ZUS udało im się uzbierać całkiem pokaźne kwoty.

Emerytury stażowe – jaka będzie przyszłość projektu?

Emerytury stażowe byłyby przywilejem przysługującym części Polaków. Projekt przygotowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Na czym polega pomysł?

Według projektu kobiety w Polsce mogłyby przejść na emeryturę najwcześniej w wieku 55, zaś mężczyźni – w wieku 60 lat. Należy pamiętać, że te osoby muszą spełnić jedno ważne kryterium.

Warunkiem do przejścia na emeryturę stażowe byłoby przepracowanie co najmniej 35 lat w przypadku kobiet oraz co najmniej 40, jeśli chodzi o mężczyzn. Bardzo ważny jest też fakt, że do stażu pracy wlicza się jedynie lata, podczas których odprowadzano składki emerytalne.

Sprawia to, że osoby, które pracowały np. na umowach zlecenie, w większości nie mogłyby liczyć ich do stażu pracy – zazwyczaj przy tym rodzaju umów nie odprowadza się składek do ZUS.

Kolejnym ważnym kryterium jest także wspomniany wiek – u kobiet to 55 lat, zaś u mężczyzn – 60 lat. To rozwiązanie korzystne dla osób, które rozpoczynają pracę po szkole średniej.

Dodatkowym atutem dla tej części Polaków byłby fakt, że wysokość emerytury stażowej musiałaby wynosić tyle samo, ile emerytura minimalna – na ten moment jest to 1100 zł brutto, co daje 943 zł netto.

Aktualnie w Polsce funkcjonuje system emerytalny, który określa wiek emerytalny u kobiet na 60 lat oraz u mężczyzn na 65 lat.

Projekt popiera wielu polityków. Miał on być jednym z głównych punktów Andrzeja Dudy podczas kampanii prezydenckiej.

Pozostaje ważne pytanie: społeczeństwo starzeje się, zatem czy wprowadzenie możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę nie będzie dla władzy strzałem w kolano? W czasach, gdy stawia się duży nacisk na aktywizację seniorów, ta decyzja może okazać się bardzo ryzykowna. Czekamy na dalsze działania rządzących.

Przypomnij sobie o… KOLANO JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO W CENTRUM ZAINTERESOWANIA. SĄ NOWE INFORMACJE W SPRAWIE JEGO TAJEMNICZEJ OPERACJI

Jak informował portal Życie: CAŁA POLSKA SZUKA MAGDALENY KRASKI. RUSZA PROCES, A ŚLAD PO NIEJ ZAGINĄŁ

Portal Życie pisał również o… MAŁO KTO SŁYSZAŁ O TEJ PODWYŻCE. 1000 ZŁ WIĘCEJ OD NOWEGO ROKU DLA WYBRANYCH. KTO MA SZANSĘ NA WYŻSZĄ PENSJĘ