Wielu Polaków niezadowolonych jest ze zmiany, jaka jest konsekwentnie wprowadzana. Nie wszyscy popierają zakaz handlu w niedziele.

Zmiany dotyczące zakazu handlu

W najbliższym czasie może zostać wprowadzony zakaz handlu w niedzielę w ostrzejszej formie. Według najnowszych informacji, Alfred Bujara nie jedyny dąży do wykluczenia sklepów używających statusu placówki pocztowej do otwarcia w niedziele z zakazem.

Państwowa Inspekcja Pracy stoi za tym, aby ograniczyć wyjątki, aby zakaz handlu był bardziej rozpowszechniony. Aktualnie tych wyjątków jest 32.

Państwowa Inspekcja Pracy jest nie tylko za ograniczeniem sklepów wykorzystujących statusu placówki pocztowej lub sprzedających głównie alkohol, papierosy i artykuły spożywcze.

Jak się okazuje, instytucja dąży do tego, aby dokładnie określić krąg osób pomagających przedsiębiorcom pracować w ich lokalach w niedziele handlowe. Oczywiście taka pomoc miałaby być nieodpłatna.

Zaostrzenie przepisów zakazu handlu w niedzielę prawdopodobnie uderzyłyby w stacje benzynowe. Aktualnie standardem są prowadzone w nich sklepiki.

Jeśli jednak nowe przepisy wejdą w życie i surowiej będą traktowane sklepy oferujące sprzedaż alkoholu czy papierosów, to niewątpliwie zostaną zamknięte. Tomasz Zalewski, p.o. rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy, przekazał, że PIP chętnie wesprze MRPiPS w pracach nad zaostrzeniem zakazu handlu w niedzielę.

„Jeżeli będzie inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, to Państwowa Inspekcja Pracy będzie dzieliła się swoimi doświadczeniami zdobytymi w trakcie przeprowadzonych kontroli dotyczących przestrzegania zakazu handlu w niedzielę” – oświadcza.

Kolejne sklepy otwarte w niedziele

Otwiera się coraz więcej sklepów nieobjętych zakazem handlu.

Takie założenie ma między innymi firma Chorten. Ich delikatesy zostaną otwarte już 15 stycznia. Promują swoją placówkę dużym wyborem świeżych wędlin i mięsa oraz piw regionalnych.

Sklep zostanie otwarty w Białymstoku, przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 10.

- To lokalizacja w popularnym kompleksie Apartamenty Tysiąclecia, gdzie mieszka wiele rodzin z dziećmi, a więc zakładamy, że ma spory potencjał handlowy.

- Od dyskontów z sąsiedztwa chcemy wyróżnić się przede wszystkim asortymentem świeżym, zwłaszcza bogatą ofertą mięsno-wędliniarską, dlatego uruchamiamy stoisko partnerskie JBB – zaznacza pełnomocnik sklepu, Marcin Popławski.

W nowym sklepie Chorten można będzie kupić produkty spożywcze, garmażeryjne, owoce oraz warzywa, a także pieczywo z lokalnej piekarni Kraska.

Planuje się, że początkowo w sklepie będzie pracowała pięcioosobowa załoga. Zakupy będzie można zrobić od poniedziałku do soboty w godz. 6:00-22:00 oraz we wszystkie niedziele w godz. 9:00-21:00.

15 stycznia, w ramach otwarcia, można skorzystać z promocji oraz degustacji marki „Z Podlaskiej Spiżarni”.

W ramach Grupy Chorten działa 1855 sklepów w 15 województwach. Tylko w Białymstoku – miejscu, od którego zaczął się rozwój marki – jest już więcej niż 100 sklepów.

Przypomnij sobie o… MINISTERSTWO PODAŁO SZEŚĆ TERMINÓW WYPŁAT TRZYNASTEK. POLACY DOSTANĄ MNIEJ NIŻ MYŚLĄ

Jak informował portal Życie: W POLSCE ODBĘDZIE SIĘ KOLEJNY SPIS POWSZECHNY. TRZEBA WZIĄĆ W NIM UDZIAŁ, INACZEJ DOSTANIESZ KARĘ

Portal Życie pisał również o… IMPONUJĄCA SUMA NA 28. FINALE WOŚP W 2020 ROKU. JAKĄ KWOTĘ UDAŁO SIĘ ZEBRAĆ? CZY PADNIE REKORD