Narodowy Spis Powszchny Ludności i Mieszkań aktualizowany jest raz na dziesięć lat.

Najbliższy, przyszłoroczny będzie miał miejsce od 1 kwietnia do 30 czerwca. Po raz pierwszy trzeba to zrobić za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej GUS.

Spis powszechny. Każdy obywatel ma obowiązek dokonać samodzielnego wpisu

Rzecznik prasowy prezesa GUS, Karolina Banszek poinformowała, że formularz będzie trzeba wypełnić samodzielnie za pomocą specjalnego formularza internetowego.

Stawiamy na obowiązek samospisu internetowego, czyli każdy objęty spisem będzie zobowiązany do samodzielnego wypełnienia formularza online z pytaniami. Będzie mieć na to czas od 1 kwietnia do 16 maja 2021 r. Po tym terminie, jeśli dana osoba nie dokona samospisu, będzie się z nią kontaktować rachmistrz - telefonicznie lub bezpośrednio
- zapowiedziała.

Dla osób, które nie mają w domu dostępu do internetu zostaną uruchomione specjalne punkty spisowe. Będą one mieścić się w urzędach gmin, wojewódzkich biurach spisowych oraz urzędach statystycznych.

Jak się okazuje, nad stworzeniem spisu będzie pracować około 28 tysięcy rachmistrzów, czyli o wiele mniej w porównaniu do poprzednich lat. Nabory planowane są w grudniu. Zanim jednak nastąpią, odbędą się szkolenia i egzaminy.

W 2011 roku podczas ostatniego spisu również oferowano możliwość dopisana się przez internet. Nie było to jednak obowiązkowe. Z opcji skorzystało jedynie 12 procent obywateli.

W tym samym czasie w Bułgarii prawie 40 proc. społeczeństwa spisało się przez internet. Istnieją przesłanki, by móc założyć, że w przyszłorocznym spisie przekroczymy próg z 2011 roku
- powiedziała Banaszek.

Na czym polega spis powszechny?

Narodowy spis powszechny to ogromna inicjatywa. Nic więc dziwnego, że przygotowania do tego przedsięwzięcia odbywają się dużo wcześniej.

Aby najbliższe badania w 2021 roku przebiegły tak, jak powinny, od 2018 roku prowadzone są prace nad ich organizacją.

W październiku ubiegłego roku odbył się pierwszy spis próbny. Przeprowadzono go wówczas w dwóch gminach. Ich celem było przetestowanie specjalnej aplikacji spisowej, a także całego aparatu organizacyjnego.

Kolejna próba będzie miała miejsce w kwietniu tego roku. Odbędzie się w każdym z 16 województw, w jednej z gmin. Łącznie obejmować będzie około 170 tysiąca osób.

Tym razem na celu ma wypróbowanie nowych rozwiązań wprowadzonych po ostatnich testach w ramach poprawek.

GUS podkreśla także, że duże znaczenie będzie miało zwiększenie świadomości mieszkańców odnośnie wagi tego spisu. W tym celu zostanie nawiązana współpraca z publicznymi nadawcami i powstaną specjalne materiały informacyjne.

Na temat badania można dowiedzieć się więcej korzystając z informacji zamieszczonych na stronie internetowej www.spis.gov.pl. Szersza kampania informacyjna będzie miała miejsce w drugim kwartale tego roku.

Chcemy, żeby informacja o obowiązku samospisu internetowego dotarła do jak najszerszej grupy osób. Aplikacja internetowa jest intuicyjna, prosta i szybka w obsłudze. To jest bardzo wygodne rozwiązanie. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób spisało się przez internet
- wyjaśniła Banaszek

Kto ma obowiązek dopisać się do spisu powszechnego? Jakie dane trzeba będzie podać w formularzu?

Spis powszechny zbiera informacje o ludności i mieszkaniach. Obejmuje każdego, kto przebywa czasowo lub na stałe w kraju, w tym również obcokrajowców

Dotyczy także bezdomne osoby - będą oni mieli możliwość wypełnienia formularza w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Odbędzie się także specjalne badanie w terenie.

W przypadku niepełnoletnich osób, dane o nich zobowiązani są przekazać opiekunowie prawni, z którymi zamieszkują.

W narodowym spisie powszechnym będzie trzeba podać dane, takie jak płeć, wiek, wykształcenie, stan cywliny, zawód oraz sytuację ekonomiczną. Obywatele będą musieli także określić przynależność do Kościoła lub innego związku wyznaniowego oraz ewentualne migracje.

Co więcej w formularzu znajdą się także pytania o mieszkania - między innymi metraż, sposób ogrzewania czy wyposażenie w urządzenia sanitarne.

Każdy ma obowiązeć wpisać się do spisu. Odmowa może zostać ukarana grzywną. Jej wysokość ustalana jest przed sąd.

Pisaliśmy również o: SPECJALIŚCI INFORMUJĄ: PONAD POŁOWA MIESZKAŃCÓW GOSPODARSTW DOMOWYCH SPRAWDZA SZCZELNOŚĆ BUTLI W NIEWŁAŚCIWY SPOSÓB

Zobacz także: POLSKA JEDNAK WEJDZIE DO STREFY EURO? ZAPOROPONOWANO JUŻ KONKRETNĄ DATĘ

Portal "Życie" informuje o: NOWA ULGA PODATKOWA DLA POLAKÓW, DO ODLICZENIA AŻ 50 TYSIĘCY ZŁOTYCH. KOGO OBEJMĄ NOWE PRZEPISY