Od 1 stycznia weszły w życie zapowiadane zmiany dotyczące zakazu handlu w niedzielę. W tym roku, handlowych niedziel podczas których centra handlowe i sklepy będą otwarte - będzie jedynie siedem - 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia. Sklepy będą też zamknięte w święta państwowe i kościelne - w ciągu roku będzie to 12 dni.

Dodatkowo w Wielką Sobotę i Wigilię wprowadzony został zakaz handlu od godziny 14. Zakaz nie obejmuje określonych punktów: stacji paliw, cukierni oraz sklepów, w których będzie sprzedawał właściciel. Za złamanie zakazu grozi kara w wysokości nawet 100 tys. zł.

Kontrowersje budzą w ostatnim czasie otwarte sklepy ze statutem placówek pocztowych. Solidarność apeluje, aby one również przestały funkcjonować w ostatni dzień tygodnia.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę mówi, że aby sklep mógł być otwarty, musi to być mały sklep prywatny za którego ladą stanie sam jego właściciel. Ustawa pozwala również, by w te dni był otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej. Do tej pory z tej formy działalności korzysta już sieć sklepów „Żabka”, a niedawno umowę o usługi kurierskie podpisała również sieć ABC.

Solidarność, która jest pomysłodawcą ustawy, stanowczo protestuje:

Przed świętami wystosowaliśmy pismo do szefa klubu PiS, pana marszałka Ryszarda Terleckiego oraz do minister rodziny. Apelujemy o to, by jak najszybciej znowelizować ustawę. Uważamy, że obchodzenie prawa przez niektóre sieci jest niebezpieczne, worek się rozsypał i może to skutkować tym, że ustawa będzie jeszcze bardziej dziurawa. Nie chodzi o to, żeby pozamykać wszystkie Żabki na cztery spusty, co jest nam zarzucane. Sklepy tej sieci będą mogły działać w niedzielę, pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel, tak jak ma to miejsce w przypadku małych, niezależnych sklepów. Warunki będą takie same dla wszystkich” –mówił w rozmowie z Super Expresem przewodniczący sekcji handlu, Alfred Bujara.

Związkowcy uważają, że punkt pocztowy z definicji nie jest ściśle określony, przez co otwiera to drogę do omijania ustawy coraz to nowszym sieciom sklepów. Sieci sklepów, w których działają punkty pocztowe jednak zaprzeczają takim spekulacjom. Okazuje się, że w ciągu miesiąca mają one ponad milion przesyłek.

Portal Zycie pisał również o… PRACOWNICY BĘDĄ MOGLI WZIĄĆ NAWET PÓŁ ROKU URLOPU? RESORT ROZWOJU ROZWAŻA WPROWADZENIE REWOLUCYJNEGO POMYSŁU

Jak informował portal Życie: ALE NUMER, NAWET 4 TYSIĄCE ZŁOTYCH WIĘCEJ MIESIĘCZNIE DO EMERYTURY. CO ZROBIĆ, BY OTRZYMAĆ DODATKOWE PIENIĄDZE

Przypomnij sobie o… TEN KSIĄDZ DAJE PRZYKŁAD INNYM DUCHOWNYM. ZROBIŁ COŚ JAKO PIERWSZY W POLSCE. „MUSIMY TO BOGACTWO PRZEKAZAĆ NASTĘPNYM POKOLENIOM”