Emerytury zwiększają się bardzo powoli, zaś utrzymanie kosztuje coraz więcej. Seniorzy często poza rachunkami i jedzeniem muszą kupować także dużo leków, które bywają bardzo drogie. To wszystko sprawia, że wielu z nich ma problem nie tylko z życiem na dobrym poziomie – ciężko im nawet związać koniec z końcem.

Co zrobić, by otrzymywać dodatkowe pieniądze?

Emeryci mogą zdecydować się na specjalne rozwiązania, które mogą umożliwić im życie na lepszym poziomie. Jednym z nich jest ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym z 2015 roku.

Osoba, która zdecyduje się na podpisanie stosownej umowy z bankiem, będzie otrzymywać comiesięczną pensję w zamian za mieszkanie. Mechanizm jest prosty: bank staje się wierzycielem hipoteki ustanowionej w księdze wieczystej. Jak podaje Biznesinfo, emeryt podpisujący tę umowę jest właścicielem nieruchomości do swojej śmierci, następnie przechodzi ona w ręce banku. Wygląda jednak na to, że to rozwiązanie nie obowiązuje w praktyce.

- O ile jest mi wiadomo, do tej pory w ofercie żadnego polskiego banku nie pojawiły się jednak tego rodzaju kredyty – wspomniał Norbert Jeziołowicz.

Wszystko dlatego, że według ustawy konsumenci mają wiele praw, a bank, który zdecydowałby się na tę formę współpracy, ponosiłby spore ryzyko. Seniorzy także nie szukają takich rozwiązań – mieszkania własnościowe przekazywane są zwykle młodszym pokoleniom.

Inna możliwość to tzw. fundusze hipoteczne – renta dożywotnia. Senior podpisuje podobną umowę, lecz tuż po jej podpisaniu przestaje być właścicielem mieszkania, nie przejdzie ono także w ręce spadkobierców.

„Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w samym 2018 roku podpisano ponad 11 tys. nowych umów, w wyniku których doszło do przeniesienia prawa własności nieruchomości w zamian za opiekę lub świadczenia. W ciągu ostatnich 28 lat, bo od tego czasu prowadzone są statystyki w resorcie sprawiedliwości, osoby fizyczne podpisały łącznie 143 tys. 567 takich umów” – zaznacza Wyborcza.

Dodatkowe 4 tys. złotych miesięcznie

Wysokość wspomnianej dożywotniej renty zależy od wielu czynników – wartości nieruchomości, a także płci i wieku emeryta. Według zasady, im wyższa jest wartość nieruchomości i starszy jest jej właściciel, tym wyższą rentę dostanie. 85-letnia emerytka posiadająca mieszkanie warte 500 tys. zł otrzyma 3,7 tys. zł miesięcznie, a emeryt – 4 tys. zł miesięcznie.

- Proponowana przez Fundusz Familia renta dożywotnia jest corocznie waloryzowana. Wypłaty renty są realizowane dożywotnio. Oznacza to, że Fundusz bierze na siebie ryzyko wypłat wyższych niż wartość nieruchomości i zobowiązuje się wobec naszych klientów do realizowania ich, nawet jeśli przewyższą wartość nieruchomości – podkreśla prezes zarządu Funduszu Hipotecznego Familia, Katarzyna Brzeska-Miksa.

Przypomnij sobie o… W 2020 ROKU POLACY BĘDĄ MUSIELI WYMIENIĆ DOKUMENTY. MILIONY DOWODÓW OSOBISTYCH TRZEBA WYROBIĆ NA NOWO

Jak informował portal Życie: PREZYDENT DUDA ZWOŁAŁ TAJNĄ NARADĘ W PAŁACU PREZYDENCKIM. CHODZI O WYPOWIEDŹ PUTINA

Portal Życie pisał również o… FANI SĄ ZASKOCZENI WYGLĄDEM EDYTY GÓRNIAK. CO DIWA ZROBIŁA Z WŁOSAMI? NAJNOWSZE CIĘCIE TO PRAWDZIWY HIT