Z wyliczeń resortu cyfryzacji wynika, że dokumenty tożsamości ponad miliona obywateli niebawem utracą ważność. Dodatkowo w ciągu najbliższego roku swój pierwszy dowód osobisty wyrobi sobie ponad 160 tys. młodych Polaków, którzy urodzili się w 2002 roku i dopiero wkraczają w dorosłość.

W sumie wniosek o nowy dokument złoży ponad 1 200 000 Polaków. Do tej liczby dołączą także obywatele, których dokumenty zostaną zniszczone lub skradzione na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy. Oznacza to, że urzędnicy będą mieli pełne ręce roboty!

Warto podkreślić, że wniosek o nowy dowód osobisty można już składać online. Polscy obywatele coraz chętniej korzystają z tej formy załatwiania spraw urzędowych. W ubiegłym roku taki sposób złożenia wniosku o nowy dokument wybrało 160 tys. osób. Z kolei 17 tys. osób poinformowało urząd o utracie dowodu osobistego właśnie przez internet.

Do złożenia e-wniosku o nowy dowód osobisty niezbędny jest profil zaufany. To bezpłatne narzędzie, które przydaje się do załatwiania spraw urzędowych przez internet.

Jego posiadacze powinni wejść na stronę www.gov.pl i zalogować się do konta Mój GOV przy pomocy przycisku w prawym górnym rogu ekranu. Później należy wybrać usługę „Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną” i wypełniać polecenia wyświetlane na ekranie.

W ten sposób można otrzymać e-dowód wyposażony w specjalną warstwę elektroniczną w postaci bezstykowego chipu. Tego typu dokumenty wydawane są od 4 marca 2019 roku. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreśla, że warstwa elektroniczna zapewnia obywatelom dostęp do wielu dodatkowych funkcji:

Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. załatwianie online spraw urzędowych, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... ZA TO WYKROCZENIE ZAPŁACISZ 5200 ZŁOTYCH MANDATU. OD 1 STYCZNIA KIEROWCY MOGĄ SPODZIEWAĆ SIĘ WYŻSZYCH KAR

Warto sobie przypomnieć... W 2020 ROKU BĘDZIE TYLKO SIEDEM NIEDZIEL HANDLOWYCH. KIEDY MOŻESZ ZROBIĆ ZAKUPY

Portal "Życie" informował także o... ZMIANY W PODATKACH. DZIĘKI NIM JUŻ NIEDŁUGO MOŻESZ SIĘ WZBOGACIĆ