Nie można odmówić złodziejom kreatywności. Postępująca technologia oraz metody zabezpieczeń antykradzieżowych sprawiają, że by ukraść czyjąś własność, muszą być coraz bardziej pomysłowi i pamiętać o byciu zawsze o krok przed okradanymi.

Od jakiegoś czasu złodzieje, których łupem padają samochody, stosują nową metodę, zwaną inaczej metodą „na walizkę”.

W ostatnim czasie ukradziono dwa samochody w Gdańsku – Audi A5 sportback z rocznika 2010 o wartości ok. 50 tys. zł oraz dwuletni Volkswagen Tiguan o wartości ok. 100 tys. zł.

- Nad sprawą kradzieży samochodów pracują policjanci zWydziału Dochodzeniowo-Śledczego gdańskiej komendy, kryminalni zkomendy miejskiej oraz policjanci zkomisariatu na Oruni. Funkcjonariusze bardzo dokładnie sprawdzają ianalizują wszystkie informacje związane ztymi zdarzeniami – skomentował Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Okoliczni mieszkańcy radzą, jak można ustrzec się przed kradzieżą, gdy złodzieje korzystają z metody „na walizkę”. Jest to bardzo skuteczny sposób na ukradnięcie samochodu.

Złodzieje działają według prostego schematu – potrzebują kilku akcesoriów: skanera, wzmacniacza sygnału oraz trzymanego w walizce urządzenia, które jest rozpoznawane przez odbiornik w aucie jako kluczyk.

Bardzo często złodzieje wykorzystują tę metodę przy kradzieży aut znajdujących się obok domów jednorodzinnych. Wystarczy podejść blisko, co daje możliwość „ściągnięcia” sygnału z pilota do pojazdu. Po kilkudziesięciu sekundach nie ma śladu po przestępcach i – niestety – samochodzie.

Co zrobić, by nie dać złodziejom możliwości ukradnięcia auta? Przede wszystkim nie zostawiać kluczyków, które wysyłają sygnał, blisko drzwi wejściowych oraz okien. Dodatkowo warto zakupić certyfikowane etui na tego typu kluczyk – złodziej nie zdoła „ściągnąć” sygnału. Na wszelki wypadek warto także parkować gdzieś, gdzie jest oświetlenie i/lub monitoring – to może odstraszyć sprawców, a jeśli nie – po nagraniach często można ich zidentyfikować.

- Warto także stawiać na systemy pozwalające odzyskać pojazd po kradzieży. Może być to np. monitoring radiowy, którego system jest odporny na działanie zagłuszarek stosowanych przez złodziei samochodów. Na rynku jest obecnie wiele firm oferujących takie zabezpieczenia. Dobrze jest także rozważyć nabycie polisy ubezpieczeniowej od kradzieży samochodu – sugeruje Mariusz Chrzanowski.

Przypomnij sobie o… CHCĄ ZAOSTRZYĆ ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ. ZAMKNĄ NAWET STACJE BENZYNOWE

Jak informował portal Życie: DWA MILIONY POLAKÓW NIE MUSZĄ PŁACIĆ PODATKÓW. CO TRZEBA ZROBIĆ, BY Z TEGO SKORZYSTAĆ

Portal Życie pisał również o… TERESA LIPOWSKA TRAFI DO DOMU OPIEKI? SZCZERE WYZNANIE GWIAZDY M JAK MIŁOŚĆ. „STAROŚĆ BĘDĘ SPĘDZAŁA TUTAJ”