Od dziś w życie weszły nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Choć wiele z nich zostało tylko przypomnianych, ponieważ obowiązywały również wcześniej, wśród nowych zasad znajdziemy również takie, które są nowością.

Nowa ustawa przewiduje między innymi, że za nietrzymanie rąk na kierownicy podczas jazdy i podczas kontroli można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Tak samo możemy zostać ukarani, jeśli nie wykonamy polecenia, które wyda policjant.

Dodatkowo policja będzie mogła parkować i kontrolować kierowców w dowolnym miejscu – również w takim, w którym zabrania się postoju. Należy pamiętać, że stający tam policjanci oraz osoby kontrolowane nie mogą spowodować zagrożenia na drodze.

Policjant nie będzie musiał pokazywać odznaki – chyba, że poprosi go o to kierowca, wtedy musi się wylegitymować.

Funkcjonariusze będą mieli obowiązek kontrolowania przebiegu samochodów – sprawdzania stanu licznika oraz przesyłania danych do CEPiK.

Według nowych przepisów kierowcy będą mogli wsiąść do radiowozu nie tylko, by obejrzeć na nagraniach swoje przewinienia, ale także, jeśli np. wyrażą chęć zapłacenia mandatu kartą.

Mówi się, że policja chce zwiększyć liczbę tzw. kontroli kaskadowych, czyli takich, podczas których kilka radiowozów stoi w niewielkiej odległości od siebie. Miałoby to na celu zmniejszenie liczby kierowców, która zaraz po kontroli przekracza prędkość.

Celem zmian w prawie było poprawienie jakości kontroli. Zobaczymy, czy uda się tego dokonać.

Przypomnij sobie o… „RĘCE NA KIEROWNICY I SPISUJEMY!” NOWE ZASADY KONTROLI DLA WSZYSTKICH KIEROWCÓW!

Jak informował portal „Życie”: NOWA FUNKCJA W MAPY GOOGLE NA IOS! TERAZ APLIKACJA POINFORMUJE O KONTROLACH NA DRODZE, CO POMOŻE UNIKNĄĆ MANDATU

Portal Życie pisał również o… POŻEGNALIŚMY JĄ ROK TEMU. DO DZIŚ NIE MA POMNIKA. IRENA DZIEDZIC - ZAPOMNIANA PREZENTERKA