Trwają prace nad pociągiem, który będzie… lewitować nad torami i poruszać się z prędkością ok. 1200 km/h – bliską prędkości dźwięku. To pomysł Polaków!

Najpierw Elon Musk zorganizował konkurs na projekt tzw. hyperloopa. Inżynierowie z Politechniki Warszawskiej wzięli w nim udział, dwa razy doszli do finału i przetestowali prototyp na terenie SpaceX. Po ogromnym sukcesie postanowili przenieść pomysł na europejskie tory i stworzyli Hyper Poland.

To niezwykle wymagające zadanie, jednak firma może się już pochwalić wsparciem wielu inwestorów oraz ekspertów ds. transportu. Inżynierowie nie osiadają na laurach – poza technologią hyperloop stworzono projekt tzw. magrail – magnetycznej kolei, która będzie się poruszać z prędkością do 415 km/h.

Obecnie stworzony jest prototyp maszyny w skali 1:5. Pokazano jego pracę w Soho Factory w Warszawie. Póki co osiągnął prędkość ok. 50 km/h i wyglądał imponująco.

Choć prace prowadzone są w Polsce, nazwa również jest polska – projekt ma charakter międzynarodowy.

– Oczywiście bardzo byśmy chcieli, żeby pierwsza trasa powstała w Polsce, lecz takie decyzje podejmowane są na bardzo wysokim szczeblu ministerialnym. My nie jesteśmy w stanie na takie decyzje wpływać, a jednocześnie nie chcemy ograniczać się tylko i wyłącznie do działania na terenie Polski.

– Zainteresowanie naszym projektem wyrażają koleje europejskie m.in. z Włoch, Niemiec czy Holandii, a nawet z zupełnie innej części świata, np. Indii – mówi Kasia Foljanty, jedna z założycielek projektu.

Zaznacza, że Polska i kraje Europy Wschodniej mają dużo słabiej rozwiniętą sieć kolei niż na zachodzie, ale przy budowie magrail będzie to zaletą.

– Zamiast inicjować w tych krajach budowę kolei dużych prędkości, można od razu zainstalować technologię magrail na istniejącej infrastrukturze i tym samym przestać odstawać od zachodnich sąsiadów.

– Tym bardziej, że zmodernizowanie torów i dostosowanie ich do kolei magnetycznej kosztuje około 6 do 8 milionów euro, czyli jest o co najmniej połowę tańsze niż wybudowanie linii dużych prędkości – zaznacza.

Członkowie Hyper Poland obliczyli, że dzięki podróżowaniu magrail możemy skrócić czas w trasie nawet o 70%! Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 1,4-1,9 km. Da możliwość pokonania trasy z Warszawy do Krakowa (293 km) w 70 minut.

Mówi się, że wprowadzenie magrailu na polskie lub europejskie tory to kwestia kilku lat, zaś hyperloop będzie na nich kursował za kilkanaście do kilkudziesięciu lat.

– Pierwszy krok między kolejami konwencjonalnymi a hyperloopem to technologia magrail. Kolej magnetyczna, poruszająca się na istniejącej infrastrukturze, ma szansę na o wiele szybsze wdrożenie niż nowoczesny hyperloop, który wymaga budowy specjalnych tuneli z niskim ciśnieniem i kapsuł.

– Za 10 lat, lub nawet wcześniej, bylibyśmy w stanie wdrożyć technologicznie hyperloop, lecz wtedy pozostaną jeszcze względy legislacyjne oraz związane z długim procesem planowania i budowy nowych korytarzy infrastrukturalnych.

– Patrząc na tempo, w jakim podejmowane są decyzje na poziomie Unii Europejskiej – a stworzenie zupełnie nowego środka transportu pod takie decyzje podchodzi – prawdopodobnie potrzebujemy kolejnych 5-10 lat, by powstała pierwsza trasa.

Jak podaje Innpoland, firma ogłasza, że pilotażowe trasy powstaną już w 2022 roku. Wtedy zamierzają rozpocząć budowę toru testowego w skali 1:1. Będzie mieć długość ok. 500 metrów i będzie mieścił się na terenie Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie.

Hyper Poland otrzymało dofinansowanie m.in. od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (16,5 mln zł), co umożliwi przeprowadzenie testów.

– Jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni, lecz taka kwota jest tylko częścią niezbędnego finansowania – mówi Kasia Foljanty.

Firma szuka inwestorów na platformie Seedrs. Pieniądze, które otrzyma, chce przeznaczyć na pozyskiwanie partnerów oraz klientów, a także uzupełnienie wkładu własnego do grantu od NCBiR.

Foljanty wypowiada się także na temat konkurencji.

– Firmy europejskie, które pracują nad wdrożeniem hyperloopa na naszym kontynencie, ściśle ze sobą współpracują. Między rywalami są bardzo serdeczne relacje, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że w przypadku tak ogromnych projektów musimy działać razem. W grupie siła.

Interesujesz się nowinkami w świecie technologii? Warto zajrzeć tutaj: PIERWSZY PRZEZROCZYSTY TELEWIZOR JUŻ W SPRZEDAŻY! WIEMY, ILE KOSZTUJE

Lubisz czytać o życiu gwiazd? To coś dla Ciebie! MARCELINA ZAWADZKA NIE WYGLĄDA JUŻ TAK IDEALNIE? PORÓWNANO ZDJĘCIA Z PRZESZŁOŚCI MISS POLONIA!

Martyna Piotrowska