Samica orła stepowego o imieniu Ming zaskoczyła rosyjskich naukowców. Zwierzę było w drodze z Kazachstanu na Syberię, kiedy niespodziewanie zmieniło trasę i poleciało do Iranu. Nadajnik wciąż wysyła badaczom współrzędne w wiadomościach SMS. Ornitolodzy proszą teraz internautów i sympatyków o „doładowanie telefonu orła”.

Ornitolodzy gromadzą informacje na temat migracji orłów stepowych przy pomocy specjalnych nadajników. Gdy ptaki znajdują się w zasięgu sieci, naukowcy otrzymują SMS-y z ich współrzędnymi.

Kilka orłów spędziło lato w Kazachstanie poza obszarem zasięgu operatorów telefonii komórkowej. Z tego powodu nadajniki zgromadziły dużą liczbę niewysłanych wiadomości.

Jak podaje portal o2.pl – Ornitolodzy spodziewali się, że po wakacjach w Kazachstanie ptaki wrócą do Rosji, ale jedna z orlic – Min z Chakasji, niespodziewanie zmieniła trasę i szybko znalazła się w Iranie. A teraz, żerując na irańskim wysypisku, wysyła setki SMS-ów ze swoimi letnimi współrzędnymi, z których każdy kosztuje 49 rubli (ok. 3 złote). Dołączyło do niej jeszcze kilka ptaków.

Ming „wydaje” około 10 tys. rubli dziennie, co w efekcie spowodowało, iż środki przewidziane na roczny projekt badawczy już się skończyły. Zdesperowani naukowcy założyli w internecie zbiórkę, której tytuł można przetłumaczyć na „Doładuj telefon orła”.

Do tej pory ornitolodzy zebrali 100 tysięcy rubli. Kiedy historia Ming dotarła do MegaFon, operatora telefonii komórkowej, dług orłów miał zostać zamknięty. W przyszłości ornitolodzy mają dostać specjalną taryfę uwzględniającą specyfikę migracji orłów.

Naukowcy nie mogą jednak oszczędzać na Min i jej pobratymcach. Ornitolodzy podkreślają, że orły stepowe są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i tylko poznając trasy ich migracji będzie można zapewnić im ochronę.

Badacze z Uniwersytetu w Arizonie przeprowadzili badanie USG rekina tygrysiego. Więcej informacji znajdziesz tutaj: NAUKOWCY PRZEŚWIETLILI 3,5-METROWEGO REKINA. WYNIK BADANIA ZASKOCZYŁ WSZYSTKICH!

Niezwykły 8-letni chłopiec założył schronisko dla zwierząt. Więcej przeczytasz tutaj: MAŁY WIELKI BOHATER. POZNAJCIE KENA – CHŁOPCA, KTÓRY W WIEKU 8 LAT ZAŁOŻYŁ SCHRONISKO

Piotr Otto