Kadencja 2019-2023 najprawdopodobniej będzie bardzo ciekawa. Nie dość, że w Sejmie znalazły się osoby o bardzo różnych poglądach, to wśród posłów będą również wyraziste charaktery. Oto 10 osób, o których prawdopodobnie sporo usłyszymy.

1. Klaudia Jachira, Warszawa, Koalicja Obywatelska
Choć jeszcze nie zasiadała w sejmowych ławach, to PiS i TVP bały się jej już przed wyborami. Członkowie Prawa i Sprawiedliwości mają jej za złe nabijanie się z teorii spiskowych na temat wypadku w Smoleńsku oraz całą jej działalność komediową. Zdobyła 6 434 głosy.

2. Barbara Nowacka, Słupsk, Koalicja Obywatelska
Część osób już wcześniej nazywała ją posłanką, jednak będzie to debiut Nowackiej w Sejmie. To córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, wicepremierki. Angażuje się w życie publiczne – prezentowała w Sejmie projekt Ratujmy Kobiety, którego założenia – na wzór zachodu – mówiły o powszechnym dostępie do antykoncepcji, przerywania ciąży i seksualności.

To liderka Inicjatywy Polska. Znajdzie się na lewym skrzydle KO. Otrzymała 88 833 głosy.

3. Franciszek Sterczewski, Poznań, Koalicja Obywatelska

Na swoich profilach w mediach społecznościowych znany jest jako Franek. Debiutował w polityce jako radny, z zawodu jest architektem. To on był inicjatorem protestów przeciw upolitycznianiu sądów w Poznaniu.

„Nie będę siedział za biurkiem, tylko zmieniał z ludźmi świat” – podkreślał w spocie wyborczym. Otrzymał 25 060 głosów.

Zobacz także: SENATOR Z PO ZASKOCZYŁ WSZYSTKICH! BĘDZIE PRZEKAZYWAŁ CAŁE SWOJE WYNAGRODZENIE – NA CO?

4. Konrad Berkowicz, Kraków, Konfederacja

Mówi się, że to młody Janusz Korwin-Mikke. Niewiele brakowało, by otrzymał mandat europosła podczas tegorocznych wyborów do europarlamentu, a teraz udało mu się zdobyć miejsce w Sejmie.

Kiedyś można było go oglądać w programach publicystycznych dla młodzieży. Jego wypowiedzi są niewybredne, znany jest z antysemityzmu. Głośno zrobiło się o nim, gdy nazwał jednego z polityków „tajską prostytutką”. W Krakowie otrzymał 36 428 głosów.

5. Grzegorz Braun, Rzeszów, Konfederacja

To absolutny przeciwnik demokracji, monarchista. Kiedyś był członkiem Pomarańczowej Alternatywy. I choć jest antysemitą, chciałby, by Jezus był królem Polski.

Popiera teorie na temat zamachu w Smoleńsku, to zwolennik państwa wyznaniowego. Domaga się kar za „niewłaściwą” orientację seksualną i aborcję. Otrzymał 31 148 głosów.

6. Magdalena Biejat, Warszawa, Lewica

To członkini Partii Razem, feministka i matka. Często pojawia się w prawicowych mediach, by bronić środowisk LGBT, praw kobiet i klimatu. Podczas kampanii prosiła grafików komputerowych o pomoc, a fanów o wpłaty na materiały wyborcze.

– Za moją kandydaturą nie stoją bogaci sponsorzy ani wielkie korporacje. Wspierają mnie zwykli ludzie – tłumaczyła. Dostała 19 501 głosów.

Zobacz także: PIERWSZA DAMA POTRAFI ZASKOCZYĆ! ZDRADZIŁA SEKRET PIĘKNEJ FIGURY

7. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Wrocław, Lewica

Wciąż kojarzona jest z ugrupowaniem Razem, choć wystąpiła z niego w lutym. Zdecydowała się na ten krok, ponieważ władze partii nie zgodziły się na kandydowanie w wyborach europejskich wspólnie z Wiosną Roberta Biedronia. Teraz spotkała się z kandydatami z Razem w jesiennej kampanii i otrzymała poselski mandat.

Ma wykształcenie pedagogiczne i filozoficzne, ale potrafi omawiać w przystępny sposób nawet trudne kwestie. W 2016 roku znalazła się na międzynarodowej liście 100 najważniejszych intelektualistów, którą stworzył magazyn „Foreign Policy”.

To jedna z osób biorących udział w Czarnym Proteście przeciw Ordo Iuris – projektowi ustawy, który domagał się absolutnego zakazu przerywania niechcianej ciąży.

8. Anita Kucharska-Dziedzic, Zielona Góra, Lewica

Jest wykładowczynią akademicką, a także działaczką społeczną. Od wielu lat angażuje się w działalność pomagającą kobietom, które doświadczają przemocy – pełni stanowisko prezesa organizacji BABA. W ostatnim czasie ta pomoc była utrudniona, ponieważ minister Zbigniew Ziobro odebrał środki podmiotom kobiecym.

Ma już doświadczenie w polityce – była radną Ruchów Miejskich w Zielonej Górze. I choć wiosną nie udało jej się dostać do europarlamentu, to tym razem otrzyma funkcję posłanki. Dostała 30 581 głosów.

9. Sebastian Kaleta, Warszawa, PiS

W minionej kadencji pełnił funkcję rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości, a teraz jest członkiem rady Warszawy. Z wykształcenia prawnik. Podczas protestów przeciw upolitycznieniu sądów przypominał, że „należy mieć świadomość, że konstytucja pozostawiła ustawodawcy możliwość ‘zaorania’ sądownictwa, o czym warto w tej dyskusji pamiętać”.

Ma ponad 24 tys. obserwatorów na Twitterze. To członek komisji reprywatyzacyjnej, pozostaje w bliskiej współpracy z Patrykiem Jakim. Otrzymał 17 459 głosów.

Zobacz także: NOWE PRZEPISY WESZŁY W ŻYCIE. TRZEBA OBOWIĄZKOWO WPISAĆ SIĘ DO REJESTRU!

10. Kacper Płażyński, Gdańsk, PiS

Polityk jest synem Macieja Płażyńskiego – byłego marszałka Sejmu oraz współzałożyciela Platformy Obywatelskiej, który zginął w 2010 roku w wypadku w Smoleńsku. Kacper Płażyński w 2017 roku został kierownikiem w spółce skarbu państwa Energa, lecz nie chciał przyznać, jak do tego doszło.

Odszedł z Energi w 2018 roku, gdyż brał udział w wyborach prezydenckich w Gdańsku (wygrał Paweł Adamowicz). W 2018 roku został radnym Gdańska z ramienia PiS. Jako kandydat do Sejmu otrzymał 89 384 głosy.

Źródło: „natemat.pl”