13 października weszły w życie przepisy powołujące Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Przedsiębiorcy mają obowiązek wpisania się do niego – inaczej mogą zapłacić nawet milion złotych kary.

Firmy mają pół roku na wpisanie się do rejestru – termin mija 12 kwietnia 2020 roku. W spisie muszą znaleźć się beneficjenci.

Beneficjent to osoba, która czerpie zyski z zarządzania spółką. Może być to osoba fizyczna lub działająca przez inne firmy bądź organizacje.

Zobacz także: GWIAZDA POLSATU PRZEKAZAŁA SZCZĘŚLIWĄ NOWINĘ. BĘDZIE MIEĆ DZIECKO!

Beneficjent to także człowiek, która ma wpływ na decyzje, jakie podejmuje firma, a także decyduje o podpisanych umowach, przeprowadzonych transakcjach i nawiązywanych stosunkach gospodarczych.

Powodem utworzenia nowego organu jest fakt, że Urząd Skarbowy chce otrzymywać informacje o tym, kto rzeczywiście zarządza firmą, nawet „z tylnego siedzenia”.

Ministerstwo finansów zaznacza, że taki rejestr jest przydatny również dla kontrahentów firmy – ma zapobiec wyłudzaniu pieniędzy oraz uniemożliwić ukrycie się przestępcom w strukturach wielkich firm.

CRBR powstał na mocy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Według wstępnych obliczeń w rejestrze może znaleźć się nawet 450 tys. firm z całego kraju. By dowiedzieć się, czy należy wpisać swoją firmę do rejestru, można odwiedzić np. najbliższy urząd skarbowy.

Zobacz także: WIELKIE ZMIANY DLA KLIENTÓW LIDLA. TO PIERWSZE TAKIE ROZWIĄZANIE W POLSCE!

Warto pamiętać o wpisaniu beneficjentów – w przypadku niedopełnienia tego obowiązku można otrzymać karę w wysokości nawet miliona złotych.

Źródło: „money.pl”