Dominikanin, teolog, filozof i publicysta ojciec Maciej Zięba, doskonale znany wielu Polakom, przegrał walkę z nowotworem. Lubiany i poważany duchowny zmarł 31 grudnia w nocy po wielu miesiącach leczenia. Miał 66 lat.

Pożegnanie ojca Macieja Zięby odbędzie się już dzisiaj

Ojciec Maciej Zięba zmarł w czwartek, ostatniego dnia 2020 roku we Wrocławiu. O jego odejściu poinformowali w Internecie bracia dominikanie ze stolicy Dolnego Śląska.

Pogrzeb znanego duchownego odbędzie się 9 stycznia 2021 roku o godzinie 10:00 w kościele św. Wojciecha przy Placu Dominikańskim. Ciało ojca Macieja Zięby zostanie złożone na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Znany dominikanin zmarł po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową

Teolog, publicysta i filozof ojciec Maciej Zięba przyszedł na świat 6 września 1954 roku we Wrocławiu. Był absolwentem fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1978 uzyskał tytuł magistra. Licencjat z zakresu teologii uzyskał pod koniec lat 80 na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej.

W 1981 roku ojciec Maciej Zięba wstąpił do zakonu św. Dominika, a po sześciu latach uzyskał święcenia kapłańskie. Wielu Polakom znany był z działalności antykomunistycznej w latach 70 i 80, był doradcą NSZZ „Solidarność”, publikował w „Tygodniku Solidarność”.

Ojciec Maciej Zięba. Źródło: youtube.com
Ojciec Maciej Zięba. Źródło: youtube.com
Ojciec Maciej Zięba. Źródło: youtube.com

W swojej karierze był prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów, a także popularyzował naukę Jana Pawła II. Za działalność opozycyjną otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Wolności i Solidarności (2015), a także Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019).

Założył, a później był dyrektorem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie, przewodniczył też Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku. Odpowiadał za przygotowania w 2021 roku obchodów setnej rocznicy narodzin Jana Pawła II.

To również może Cię zainteresować: NIEPRAWDOPODOBNE CO MIŁOŚĆ POTRAFI ZROBIĆ Z CZŁOWIEKIEM. PEWNA ZACHOROWANA STARUSZKA ZROBIŁA WSZYSTKO, BY UJRZEĆ SWĄ UKOCHANĄ, NIENARODZONĄ PRAWNUCZKĘ

Portal „Życie” pisał również o: PIERWSZA DAMA STANÓW ZJEDNOCZONYCH WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NA TEMAT KRÓLOWEJ ELŻBIETY. PADŁY GORZKIE SŁOWA Z UST ÓWCZESNEJ PREZYDENTOWEJ

Jak informował również portal „Życie”: INTERNAUCI SĄ ZACHWYCENI TYM MINIATUROWYM DOMKIEM W ŚRODKU LASU. WNĘTRZE REZYDENCJI JEST ZASKAKUJĄCO PRAKTYCZNE. UROCZO, ELGANCKO I STYLOWO