Firmy Synthos i GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) doszły do porozumienia dotyczącego współpracy przy ewentualnej budowie małej elektrowni jądrowej o mocy 300 MW w Polsce.

Synthos jest chemiczną korporacją, którą kontroluje miliarder Michał Sołowow.

Porozumienie zostało zawarte w formie Memorandum of Understanding (MoU). GES podkreśla, że Synthos oczekuje niezawodnego, „dedykowanego” źródła energii elektrycznej wolnej od emisji dwutlenku węgla.

Właśnie dlatego obie firmy zastanawiają się nad budową reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300 w Polsce.

Wiceprezes GEH, John Ball, wspomina, że reaktor jest zaprojektowany tak, by koszty energii elektrycznej były konkurencyjne w stosunku do np. gazu i OZE. Uważa, że reaktor będzie „przełomową innowacją” dla przemysłu, gdzie koszty prądu są „znaczącą barierą”.

„Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji” – mówił Michał Sołowow.

„U życie SMR do wytwarzania czystej energii zwiększy szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na nasz przemysł i państwo.”

W sierpniu prezes Synthosu mówił o tym, że blok gazowo-parowy zostanie uruchomiony w Oświęcimiu w 2022 roku. Wartość inwestycji przekracza 500 mln zł, a moc bloku będzie wynosić ponad 100 MW.

Synthos co prawda ma już elektrociepłownię w Oświęcimiu, jednak jest ona oparta o węgiel, a firma chce dywersyfikować źródła energii i rozpocząć produkcję jej części w oparciu o paliwo gazowe.

Prezes Synthosu zapowiadał, że w ciągu najbliższych trzech lat planowane są inwestycje o łącznej wartości 2 mld zł.

Wśród inwestycji mają się znaleźć nowy blok gazowo-parowy, instalacja do produkcji kauczuku syntetycznego w Polsce oraz jeszcze jedna inwestycja na terenie Polski, szczegóły tej ostatniej nie są jednak znane.

Synthos zajmuje się m.in. produkcją kauczuków syntetycznych, których używa się do opon, wytwarzania styropianu, farb, środków ochrony roślin i lakierów.

Firma produkuje również surowce do tworzenia tych materiałów. Szacuje się, że w zakładach korporacji powstaje ok. 2 mln ton produktów oraz surowców rocznie.

BWRX-300 jest najnowszym projektem GEH – joint-venture japońskiego Hitachi oraz amerykańskiego GE. Jest reaktorem wodno-wrzącym (BWR), których budową GE zajmuje się od lat 50. XX w.

Ostatnim istniejącym przedstawicielem rodziny reaktorów wodno-wrzących jest ABWR, pochodzący z lat 90., o imponującej mocy – 1300 MW. Te reaktory powstawały w Japonii.

Następnym krokiem miał być ESBWR o prostszej konstrukcji i pasywnym systemie bezpieczeństwa, jego moc miała wynosić 1650 MW. Choć projekt jest certyfikowany przez amerykański dozór jądrowy NRC, jeszcze nie powstał żaden taki reaktor.

BWRX-300 według GEH jest oparty na certyfikowanych rozwiązaniach ESBWR, z tą różnicą, że jest jeszcze prostszy, a także mniej kosztowny.

Koszt budowy 1 MW jest o 60% niższy niż w przypadku innych projektów SMR. Według GEH, przy seryjnej budowie reaktora BWRX koszt 1 kW to ok. 2 tys. dolarów, co jest zbliżone do kosztów budowy i użytkowania przeciętnej elektrowni gazowej.

Michał Sołowow, który posiada majątek w wysokości ok. 13,3 mld zł, jest najbogatszym Polakiem według „Forbesa”.

Miliarder jest właścicielem m.in. Synthosu, firmy produkującej podłogi Barlinek, a także producenta armatury łazienkowej – Cersanit.

Interesujesz się finansami? Zajrzyj tutaj: ILE NAPRAWDĘ ZARABIAJĄ KSIĘŻA W POLSCE? PODANO OFICJALNE DANE!

Polecamy również: FILMIK POLSKICH ROBOTNIKÓW HITEM INTERNETU! ZROBILI PARODIĘ SŁYNNEGO SPORTOWCA! [WIDEO]

Źródło: „tvn24bis.pl”