Coco Chanel to jedno z najbardziej podziwianych w świecie mody nazwisk. Projektantka, która tworzyła pod tym nazwiskiem to właściwie Gabrielle Bonheur Chanel. Urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskim Saumur, a zmarła 10 stycznia 1971 roku w Paryżu. To, co dokonała na zawsze zrewolucjonizowało modę kobiecą.

Zanim Coco rozpoczęła karierę projektantki, występowała na scenie. I choć talentu wokalnego nie posiadała, nadrabiała charyzmą i tańcem. Swój pierwszy biznes otworzyła w 1913 roku. Był to sklep z kapeluszami i ubraniami lansowanymi na sportową modę. Już wtedy, taki butik wywoływał niemałe emocje.

Jak wyglądała droga do sławy?

W 1915 roku świat dowiedział się o niej za sprawą rewolucyjnych kostiumów kąpielowych wykonanych z dżerseju. Co ciekawe, projektantka wykorzystała ten materiał, głównie ze względu na trudności zaopatrzeniowe spowodowane wojną.

W 1919 roku Coco Chanel otworzyła dom mody. Jej projekty szybko spotkały się z aprobatą bogatych i wpływowych kobiet. Dzięki niej kobiety porzuciły gorsety na rzecz wygodnych, sportowych ubrań.

To właśnie Chanel jako pierwsza wprowadziła na wybiegi spodnie. Lansowała również nowy styl fryzur. Zamiast długich włosów stawiała na krótkie cięcia ( na pazia lub chłopczycę). Finansowy sukces zapewniły jej również perfumy, znane dziś jako Chanel No. 5.

Jej życie prywatne z kolei, było pasmem rozczarowań

Sukces zawodowy Coco Chanel nie przekładał się jednak na szczęście w życiu prywatnym. Projektantka nie była w stałym związku, a wielu mężczyzn nie dorównywało jej inteligencji i samodzielności.

Coco Chanel była też uzależniona od narkotyków. Niechęć do projektantki wywoływały również jej antysemickie poglądy. Chanel swego czasu zaangażowała się w wydawanie periodyku o profilu narodowo-antysemickim. Podejrzewano ją także o działanie na rzecz niemieckiego wywiadu w 1945 roku.

Mimo wszelkich, kontrowersyjnych poczynań w życiu prywatnym, Coco Chanel była niewątpliwie jedną z najsłynniejszych kobiet działających w światowym show-biznesie. Jej projekty na zawsze odmieniły kanony piękna i wprowadziły modowe zmiany, z których czerpiemy do dziś.

Przypomnij sobie o: ŚWIATOWA MARKA MODOWA REZYGNUJE Z NATURALNYCH FUTER. "TO WIELKI KROK" ZDANIEM OBROŃCÓW ZWIERZĄT

Jak informował portal "Życie": TRZY RODZAJE BUTÓW, KTÓRE POWINNA MIEĆ KAŻDA KOBIETA. A WY JUŻ JE MACIE

Portal "Życie" pisał również: KSIĘŻNA OBCHODZIŁA SWOJE 38. URODZINY. JAK KATE MIDDLETON ZMIENIAŁA SIĘ NA PRZESTRZENI LAT