„Doktor Ewa” to serial należący do gatunku dramatu obyczajowego. Wyprodukowany został w 1970 roku przez Studio Filmowe TOR.

Za reżyserię „Doktor Ewy” odpowiadał Henryk Kluba. Ukazał się jeden 9-odcinkowy sezon polskiej produkcji.

Serial emitowano na antenie Telewizji Polskiej, w TVP Polonia można było obejrzeć go z angielskimi napisami. Główną postać grała Ewa Wiśniewska.

Produkcja zadebiutowała 12 lutego 1971 roku – w przyszłym roku minie pół wieku od czasu emisji pierwszego odcinka!

„Doktor Ewa” – o czym opowiada?

Główna postać to doktor Ewa Lipska – piękna lekarka, która świeżo skończyła studia medyczne. Choć otrzymała ofertę pracy z Warszawy, zdecydowała się pozostać lekarką na wsi.

Kobieta zamieszkuje w Międzyborzu w województwie łódzkim i rozpoczyna pracę w wiejskim ośrodku zdrowia. Serial pokazuje jej perypetie związane z próbami przystosowania się do pacjentów, nauczenia się rozmów z nimi oraz zdobycia zaufania.

Serial zyskał sporą popularność wśród Polaków. Odcinki trwały po około 40 minut.

Środowiska medyczne wypowiadały się negatywnie o produkcji, jednak telewidzom bardzo spodobał się sposób przedstawienia zwykłych ludzkich historii, interesowały ich także perypetie głównej postaci.

W serialu można zauważyć najważniejsze problemy społeczne oraz obyczajowe, z jakimi borykają się mieszkańcy wsi. Doktor Ewa Lipska próbuje się do nich przystosować, co nie jest łatwe, ponieważ sama wychowała się na wsi.

Wśród obsady znaleźli się m.in. Ryszard Pietruski, Krzysztof Stroiński, Maria Kaniewska, Ewa Lemańska, Irena Malkiewicz czy Barbara Połomska.

Za scenariusz serialu odpowiadają Jan Laskowski oraz Wilhelmina Skulska. Aktorka grająca główną rolę, Ewa Wiśniewska, w 1972 roku otrzymała nagrodę aktorską „Kvety”.

Serial można obejrzeć także dziś – w sieci znajdują się wszystkie odcinki produkcji.

Przypomnij sobie o… ROMUALD LIPKO DO KOŃCA SWOICH DNI KONCERTOWAŁ. CZŁONKOWIE ZESPOŁU PODZIWIALI GO ZA WIELKĄ SIŁĘ

Jak informował portal Życie: ŻEGNAMY JEDNĄ Z NAJPOPULARNIEJSZYCH AKTOREK NA ŚWIECIE. POLACY POKOCHALI JĄ ZA ROLĘ W "STAR TREKU"

Portal Życie pisał również o… PAMIĘTACIE JESZCZE PIERWSZE BAJKI W TV? TO BYŁY CZASY. A CO OGLĄDAJĄ DZISIAJ NAJMŁODSI