Wielu starszych Polaków narzeka na obecne bajki, gdyż, jak zauważają, w nowych produkcjach roi się od krzyku, przemocy i dwuznacznych scen, a jednocześnie na próżno szukać w nich morałów.

Warto zauważyć, że nawet z definicji wynika, iż bajka zazwyczaj zawiera jakiś morał – pouczenie. Często pod postacią zwierząt lub fantastycznych stworów kryje się alegoria człowieka.

Stare bajki a nowe bajki

Wielu z nas bardzo dobrze pamięta popularne stare bajki, m.in. „Miś Uszatek”, „Miś Colargol”, „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Muminki”, „Pszczółka Maja” czy „Gumisie”. Obecnie dzieci niekiedy wciąż je oglądają, jednak przeważają nowe produkcje.

Te bajki nie dość, że bawiły, to jeszcze dawały do myślenia – pokazywały istotne morały czy choćby pozwalały poukładać sobie priorytety. Dzięki nim dzieci skupiały się na treści, którą przekazywali twórcy.

W obecnie produkowanych bajkach czasem na próżno szukać drugiego dna. Ich akcja jest bardziej skomplikowana, a wartość edukacyjna – niestety najczęściej znikoma.

Gdy porówna się nowe produkcje ze starymi bajkami, łatwo zauważyć, że te drugie są zdecydowanie spokojniejsze, mniej krzykliwe, dodatkowo wspierają zachowania prospołeczne, a także uczą i bawią jednocześnie.

Gdy się nad tym głębiej zastanowić, warto zauważyć, że bajki obecnie prześcigają się w ilości efektów. Zdecydowanie brakuje produkcji rozwijających wyobraźnię, takich, które bawią i uczą.

Należy zastanowić się, czy bajki, na których obecnie wychowują się dzieci, na pewno są dobrym wyborem. Może lepiej zapewnić im dostęp do starszych, pouczających produkcji?

Istnieje szansa, że dzieci, które będą oglądać naszpikowane efektami oraz brutalnymi obrazami produkcje, najpierw będą się ich bać, a z czasem same nauczą się rozwiązywać problemy agresją.

Trzeba pamiętać, że dzieci wiele uczą się z bajek. Właśnie dlatego należy pokazywać im te, które uczą dobra, empatii i wzbudzają pozytywne emocje.

Jakie były Wasze ulubione bajki?

Przypomnij sobie o… ŻYCIE RODZINY PAWŁA KRÓLIKOWSKIEGO. JAK RADZĄ SOBIE BLISCY W OBLICZU OSTATNICH WYDARZEŃ

Jak informował portal Życie: "DWÓCH PAPIEŻY" TO FILM, KTÓRY SKRADŁ SERCA WIDZÓW. O CZYM OPOWIADA KANDYDAT DO OSCARA

Portal Życie pisał również o… PIERWSZY POLSKI SERIAL MA JUŻ 55 LAT! JAK SIĘ NAZYWAŁ