Pierwszy polski serial kończy 55 lat

Pierwszy polski serial został wyemitowany 5 stycznia 1965 roku przez TVP1. Jest to komediowo-sensacyjna produkcja o nazwie „Barbara i Jan”. Zapewne wielu z nas nie miało pojęcia, że to był właśnie pierwszy polski cykl.

Serial miał w sumie 7 odcinków, a jego reżyserem był Jerzy Ziarnik i Hieronim Przybył. Natomiast twórcą produkcji był Lech Pijanowski.

Serial opowiadał on o losach dwóch tytułowych bohaterów- Barbary i Jana. Obydwoje pracowali w redakcji jedno z warszawskich dzienników. Jan był doświadczonym fotoreporterem, a Basia dopiero początkującą reporterką. Para wspólnie poszukiwała ciekawych materiałów do gazety na terenie całej Polski.

Serial „Barbara i Jan” zrobił furorę

Pomimo tego, że od premiery serialu minęło już tyle czasu, zapewne ludzie żyjący w tamtym czasie, wciąż doskonale go pamiętają. Losy Basi i Jana śledziło przed telewizorami tysiące osób.

Produkcja z 1965 roku może pokazać obecnym i przyszłym pokoleniom wygląd dawnej Polski oraz to jak się wtedy żyło.

-„Dla dzisiejszego widza ten serial to przede wszystkim opowieść o tym, jak żyło się w Polsce pół wieku temu, jakimi samochodami się wtedy jeździło, jaka panowała moda... To świadectwo tamtych czasów, pewnego rodzaju dokument naszego życia” – mówił Jan Kobuszewski, tytułowy bohater „Barbary i Jana”.

Główna bohaterka, tytułowa Basia, Janina Traczykówna wspomina po latach, że produkcja była dla nich wszystkich czymś zupełnie nowym. Ponadto producenci i aktorzy musieli się zmagać z wieloma problemami, między innymi finansowymi.

-„Kiedy dostałam propozycję zagrania Basi, nie miałam pojęcia, co to jest serial. To był wtedy dla nas wszystkich gatunek egzotyczny, nieznany. Mówiliśmy, że gramy w... filmie odcinkowym. Pamiętam, że aktorzy występowali w prywatnych ubraniach, bo na wszystko brakowało pieniędzy”- wspomniała aktorka.

55 lat temu pewnie nikt się nie spodziewał, że serial aż tak spodoba się telewidzom. Wiele osób, nie tylko żyjących w latach sześćdziesiątych, chętnie wraca do pamiętnych przygód Jana i Barbary.

Polecamy także: STANISŁAW BAREJA. JEGO FILMY BYŁY KRYTYKOWANE I CENZUROWANE PRZEZ WŁADZĘ. MIMO TO, OSIĄGNĄŁ OGROMNY SUKCES

Może zainteresuje Cię to: KTO PAMIĘTA FILMY BAREI, RĘKA DO GÓRY. Z OKAZJI URODZIN PRZYPOMINAMY JEGO KULTOWE DZIEŁA