Nominacje do Oscarów budzą ogromne emocje. Każdego roku miłośnicy kina czekają z niecierpliwością na ogłoszenie listy tytułów najlepszych produkcji 12 ostatnich miesięcy. Tegorocznych kandydatów ogłoszono 13 stycznia.

Największym zwycięzcą okazał się film Todda Philipsa "Joker", który został nominowany aż w 11 kategoriach. O statuetkę zawalczy m. in. w kategoriach: "Najlepszy film", "Najlepszy reżyser", "Najlepszy aktor pierwszoplanowy" czy "Najlepsza muzyka oryginalna".

W roku 2019 doceniona została również polska produkcja Jana Komasy. "Boże Ciało" to tytuł, który został nominowany w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. Kategoria ta po raz pierwszy zastąpiła wcześniejszą „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Kto jeszcze ma szansę na Oscara?

10 nominacji otrzymała produkcja Netflixa - "Irlandczyk". Tyle samo uzyskał film Quentina Tarantinio "Pewnego razu w... Hollywood". 10 szans na statuetkę ma również film "1917".

6 razy nominowane zostały m. in. filmy: "Historia małżeńska", "Jojo" i "Parasite". To właśnie te tytuły, zdaniem krytyków mają największe szanse na uzyskanie prestiżowych tytułów.

Nominacje do Oscarów okazały się niekwestionowanym sukcesem Netflixa. Wśród najlepszych produkcji 2019 roku znalazły się aż trzy filmy tej platformy. Dwoma z nich są wspomniane wyżej "Irlandczyk"i "Historia Małżeńska".

Serca widzów skradł jeszcze film 'Dwóch papieży", który został nominowany w trzech kategoriach: za świetne kreacje aktorskie Jonathana Pryce'a (aktor pierwszoplanowy) i Anthony'ego Hopkinsa (aktor drugoplanowy) oraz za najlepszy scenariusz adaptowany autorstwa Anthony 'ego McCartena.

"Dwóch papieży" - film o niesamowitej relacji duchownych

Film "Dwóch papieży" w reżyserii Fernando Meirellesa został zrealizowany w koprodukcji amerykańsko-brytyjsko-włosko-argentyjskiej. Film jest ekranizacją sztuki teatralnej "The Pope" z 2017 roku. Scenariusz powstał także na podstawie książki Anthony 'ego McCartena.

"Dwóch papieży" opowiada o niezwykłej relacji kardynałów Josepha Ratzingera (papieża Benedykta XVI) i Jorge Bergoglio (papieża Franciszka). Produkcja tworzy fikcyjną historię duchownych, choć nie brakuje w niej inspiracji prawdziwymi wydarzeniami.

Fabuła rozpoczyna się od konklawe 2005 roku, podczas którego Tron Piotrowy zajął kardynał Joseph Ratzinger - Benedykt XVI. Późniejsze sceny obrazują lata jego pontyfikatu podczas którego odwiedza go kardynał Bergoglio.

Relacje duchownych zacieśniają w momencie kiedy na światło dzienne wychodzą informacje związane ze skandalami z udziałem duchownych. Wówczas kardynał Bergoglio zostaje wytypowany przez Benedykta XVI na swojego następcę.

Przyszły papież też jako pierwszy dowiaduje się o planowanej abdykacji Benedykta XVI. Pomiędzy duchownymi toczy się wtedy rozmowa na temat błędów popełnianych przez nich w czasie duchownej posługi.

Można wówczas poznać przeszłość obecnego papieża Franciszka. Oczywiście nie wszystkie przedstawione w filmie wątki znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Niemniej jednak w pewnym sensie obrazują drogę kardynała Bergoglio do objęcia Tronu Piotrowego.

Film doskonałych kreacji aktorskich

Na uznanie w filmie "Dwóch papieży" szczególnie zasługuje obsada aktorska. Dwie główne rolę należą do: Jonathana Pryce'a (papieża Franciszka) i Anthony'ego Hopkinsa (papieża Benedykta XVI).

Obaj panowie doskonale zagrali duchownych diametralnie się od siebie różniących. Charyzmatyczny Bergoglio i poważny, zachowawczy Ratzinger. Każdy z nich stworzył doskonałą kreację aktorską, jednak to ten pierwszy dostał nominację do Oscara.

Mimo, iż film stanowi połączenie fikcji i kilku prawdziwych historii z pewnością tworzy obraz niesamowitej przyjaźni miedzy dwójką duchownych, którzy poza sutanną nie mają ze sobą praktycznie nic wspólnego.

Czy ta produkcja zostanie zwycięzcą na oscarowej gali? Tego dowiemy się wkrótce.

Przypomnij sobie o: ROZWIĄZANO TAJEMNICĘ KULI LEONARDA DA VINCI. JEGO GENIUSZ PRZERÓSŁ WSPÓŁCZESNYCH NAUKOWCÓW

Jak informował portal "Życie": „KOGEL MOGEL 4”. CZY POWSTANIE KOLEJNA ODSŁONA KULTOWEJ KOMEDII

Portal "Życie" pisał również: NIEZWYKŁE NAGRANIE Z AKCJI RATUNKOWEJ KOALI W AUSTRALII. DWÓCH NASTOLATKÓW WYKAZAŁO SIĘ NIE LADA ODWAGĄ