Leonardo da Vinci namalował te obraz około 1500 roku. Dzieło powstało dla ówczesnego króla Francji, Ludwika XII. Namalowane jest techniką olejną na desce. W XVIII obraz zaginął. Jednak w 1900 roku, nieświadomy autorstwa dzieła kolekcjoner, zakupił je w bardzo niskiej cenie. Po jego śmierci obraz został sprzedany za ok. 125 dolarów.

Jedna z ostatnich transakcji odbyła się w 2013 roku. Miliarder z Rosji, mieszkający w Monako, zakupił „Zbawiciela Świata” za kwotę 127,5 milionów dolarów. Jednak w 2017 roku ponownie wystawiono dzieło na aukcji. Tym razem, saudyjski książę zapłacił za nie 450,3 milionów dolarów.

Na obrazie autor przedstawił Jezusa Chrystusa, który trzyma w lewej ręce kryształową kulę, jego prawa dłoń jest wzniesiona w geście błogosławieństwa. Kula, którą Jezus trzyma w dłoni ma symbolizować świat.

I to właśnie ona budzi największe zainteresowanie znawców sztuki. Wiadomo, że Leonardo da Vinci studiował optykę, interesował się m. in. fizyką i astronomią. Jednak na jego obrazie trzymana przez Jezusa szklana kula w żaden sposób nie zniekształca obrazu znajdującego się za nią.

Jeden z biografów, Walter Isaacson, wysunął tezę, że było to celowe działanie autora, który nie chciał rozpraszać widza odwróconym widokiem znajdującym się w kuli. Jednak dla niektórych naukowców tłumaczenie takie nie było wystarczające.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvinie, naukowcy mieli inną teorię. Przeprowadzając badania techniką komputerową doszli do wniosku, że przedstawiona na obrazie kula nie jest ani kryształową, ani szklaną. Jest ona pusta w środku, co jest zgodne z właściwościami optycznymi takich kul.

W opublikowanym na ten temat opracowaniu czytamy:

- Kula położona jest w odległości 25 cm od ciała Chrystusa, ma średnicę 6,8 cm i powstała ze szkła o grubości nieprzekraczającej 1,3 mm. (…)Ta analiza sugeruje, że Leonardo rozumiał właściwości optyczne pustych kulek i wiedział, jak uniknąć zniekształceń optycznych.

Przypomnij sobie o… ZAKAZ HANDLU ZOSTANIE ROZSZERZONY NA KOLEJNE SKLEPY? W TEJ SYTUACJI W NIEDZIELE PRAKTYCZNIE NIC NIE BĘDZIE CZYNNE

Jak informował portal Życie: WIZERUNEK LECHA KACZYŃSKIEGO POJAWI SIĘ NA BANKNOTACH? „KAŻDE UPAMIĘTNIENIE TAK WIELKIEGO CZŁOWIEKA JEST GODNE”

Portal Życie pisał również o… „ZNÓW UMIEM JUŻ CHODZIĆ”. NAJNOWSZE WIEŚCI O STANIE ZDROWIA TOMASZA LISA. CZY DZIENNIKARZ WRÓCI DO PEŁNI ZDROWIA