Polski film ma szansę na Oscara! Chodzi o „Boże Ciało” Jana Komasy. Niecałą godzinę temu tytuł został nominowany w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego, która po raz pierwszy zastąpiła kategorię „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Do niedawna "Boże Ciało" znajdowało się na tzw. shortliście. To wykaz tytułów, które walczą o nominację do Oscarów. Na shortliście w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego znalazło się 10 filmów spośród aż 90 produkcji, które były brane pod uwagę przez Akademię Filmową.

Wśród tytułów, które walczyły o nominację, znajdował się również czeski „Malowany Ptak”, rosyjska „Wysoka dziewczyna”, węgierski „Ci, którzy zostali” oraz produkcje znane m.in. z ubiegłorocznego festiwalu w Cannes – koreański „Parasite” oraz hiszpański "Ból i blask" Pedro Almodovara, w którym główną rolę zagrał Antonio Banderas.

Od października „Boże Ciało” jest promowane przez producentów na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Film ma już amerykańskiego dystrybutora, a wiosną zacznie być wyświetlany w amerykańskich kinach.

Od momentu światowej premiery „Bożego Ciała” w sierpniu ubiegłego roku, film nie znika z ekranów. Produkcja Jana Komasy otrzymała już wiele prestiżowych nagród, wśród których znajdują się m.in. Europa Cinemas Label, Inclusive Award Edipo, a także Silver Star dla najlepszego filmu 3. edycji El Gouna Film Festival.

Twórcy filmu zdobyli także dziesięć nagród podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nie tylko film zyskuje najwyższe pochwały. Krytycy pochlebnie wypowiadają się również o grającym główną rolę Bartoszu Bieleniu. Aktor otrzymał już m.in. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, która przyznawana jest wybitnym indywidualnościom w świecie młodych aktorów.

Mężczyzna otrzymał również tytuł europejskiej wschodzącej gwiazdy Shooting Star 2020. O jego roli w „Bożym Ciele” z uznaniem wypowiedział się m.in. Allan Hunter ze Screen Daily:

Oddaje żywe emocje, których doświadcza Daniel - od czujności uwięzionego zwierzęcia w poprawczaku po euforię, która emanuje z niego po wygłoszeniu porywającego kazania. Zaangażowanie Bieleni i pewność Komasy przekonują nas, że Bóg może działać w bardzo tajemniczy sposób.

O czym jest „Boże Ciało”?

„Boże Ciało” przedstawia losy dwudziestoletniego Daniela, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje przypadkowo wzięty za księdza. Chłopak wciela się w kapłana i staje się duchowym przewodnikiem dla lokalnej społeczności. Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Szansa na sukces

Nie tylko polska produkcja, ale także unikatowa fabuła "Bożego Ciała", ujęły amerykańskich producentów. Już pod koniec ubiegłego roku twórcy filmu ogłosili, że rozpoczęły się rozmowy w sprawie zakupu praw do amerykańskiego remake’u "Bożego Ciała", które miałoby zostać przełożone na ośmioodcinkowy serial.

Zwycięzców 92. edycji rozdania najważniejszych filmowych nagród na świecie poznamy już 9 lutego.

Na portalu "Życie" dowiesz się również o... KULTOWY POLSKI FILM POWRACA NA EKRANY! PODANO DATĘ PREMIERY!

Warto sobie przypomnieć... NIEZNANE DOTĄD FAKTY O ANNIE PRZYBYLSKIEJ. JEJ MAMA OPOWIEDZIAŁA SMUTNĄ, A ZARAZEM WESOŁĄ HISTORIĘ Z DZIECIŃSTWA AKTORKI

Portal "Życie" informował także... STANISŁAW BAREJA. JEGO FILMY BYŁY KRYTYKOWANE I CENZUROWANE PRZEZ WŁADZĘ. MIMO TO, OSIĄGNĄŁ OGROMY SUKCES