Kirk Douglas to aktor urodzony 9 grudnia 1916 roku w Amsterdamie w stanie Nowy Jork w USA. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Issur Danielovitch Demsky.

Był synem pary żydowskich emigrantów z Czausów, ubogiego małżeństwa analfabetów. Jako 14-latek zdecydował, że chciałby zostać aktorem.

Skończył studia – język angielski na St. Lawrence University w Canton. Studiował także na Amerykańskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Nowym Jorku, a następnie służył w Amerykańskiej Marynarce Wojennej.

Kirk Douglas był trzykrotnie nominowany do Oscara za role w produkcjach „Piękny i zły”, „Pasja życia” oraz „Champion”. Doczekał się statuetki w 1996 roku za całokształt twórczości.

Jego debiut w filmie „Dziwna miłość” miał miejsce w 1946 roku. W całej swojej karierze aktor wystąpił łącznie w 9 sztukach oraz aż 83 filmach.

Nie żyje Kirk Douglas

Informację o stracie ogłosił syn legendy, Michael Douglas.

„Z wielkim smutkiem informujemy, że w wieku 103 lat opuścił nas dziś Kirk Douglas. Był legendą, aktorem złotego wieku kina.”

„Działaczem humanitarnym, którego przywiązanie do sprawiedliwości i tego w co wierzył, ustanowiło standard, do którego wszyscy dążymy. Jednak dla mnie i moich braci – Joela i Petera był po prostu tatą.”

„Dla Catherine był cudownym teściem, dla swoich wnucząt i prawnucząt kochającym dziadkiem, a dla swojej żony cudownym mężem” – napisał na swoim Facebooku.

Największą sławę zapewniła mu rola przywódcy powstania niewolników, którą odegrał w produkcji „Spartakus” Stanleya Kubricka w 1960 roku.

Kirk Douglas w 1966 roku odwiedził Polskę – spotkał się ze studentami oraz reporterami w łódzkiej szkole filmowej.

Douglas znalazł się na 17. miejscu na liście największych amerykańskich aktorów wszech czasów stworzonej przez American Film Institute.

It is with tremendous sadness that my brothers and I announce that Kirk Douglas left us today at the age of 103. To the...

Gepostet von Michael Douglas am Mittwoch, 5. Februar 2020

Przypomnij sobie o… ŻEGNAMY JEDNĄ Z NAJPOPULARNIEJSZYCH AKTOREK NA ŚWIECIE. POLACY POKOCHALI JĄ ZA ROLĘ W "STAR TREKU"

Jak informował portal Życie: ZNANA POLSKA AKTORKA MIAŁA POWAŻNY PROBLEM Z NAŁOGIEM. CZY JUŻ NA DOBRE Z NIEGO WYSZŁA

Portal Życie pisał również o… PAMIĘTACIE JESZCZE PIERWSZE BAJKI W TV? TO BYŁY CZASY. A CO OGLĄDAJĄ DZISIAJ NAJMŁODSI