Witold Pyrkosz należy do grona najbardziej cenionych polskich aktorów. 24 grudnia minęła druga rocznica śmierci uśmiechniętego aktora, który praktycznie do ostatnich miesięcy życia występował w serialu "M jak miłość".

Jego poczucie humoru i dystans do świata podziwiali wszyscy ci, z którymi miał okazję pracować. W swoim dorobku artystycznym ma wiele kultowych produkcji, które do dziś wspominane są z niemałym sentymentem.

Aktor, w 1954 roku, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. W zawodzie zadebiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie wystąpił w sztuce Włodzimierza Perzyńskiego "Lekkomyślna siostra".

Aktor o wielu twarzach

Jego kolejne angaże aktorskie to m. in. Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Kameralny i Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1982 roku współpracował z teatrami warszawskimi.

Oprócz sztuk teatralnych, aktor ma na swoim koncie wiele filmów i seriali. Jedną z jego najsłynniejszych ról jest wcielanie się w postać Pyzdry w serialu "Janosik". Za swoją mistrzowską grę został uznany honorowym obywatelem miasta Pyzdry.

Witolda Pyrkosza można było również oglądać m. in. w filmach: „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964), „Czterej pancerni i pies” (1966-1970), Lalka” (1968), „Vabank” (1981), czy „Szabla od komendanta”.

Był kobieciarzem, jednak jego serce na 55 lat zajęła jedna kobieta

Aktor na brak powodzenia nie mógł narzekać, choć do wyglądu filmowego amanta trochę mu brakowało. Pierwszą żoną Witolda Pyrkosza była Ewa Bielwska, z którą miał syna Pawła. Drugi zwiazek małżeński aktor zawarł z Krystyną Pyrkosz. Owocem ich miłości są: syn Witold oraz córka Katarzyna.

Miłość Witolda Pyrkosza i Krystyny należała do wyjątkowych. O 19 lat młodsza partnerka skradła serce aktora w grudniu 1962 roku. O pierwszym spotkaniu z przyszłym mężem tak niegdyś opowiadała pani Krystyna, w wywiadzie dla magazynu "Tele tydzień":

"Nie kojarzyłam Witka, bywałam tylko w Teatrze Słowackiego i Starym - W tym czasie Pyrkosz występował w Teatrze Ludowym, do którego Krysia nie przychodziła. Nie wiedziała, kim jest starszy aktor... - Tymczasem on usiadł obok, spojrzał na mnie i patrzył tak przez resztę życia."

Zakochani pobrali się w dwa lata później. Ich miłość trwała przez wiele lat, a małżonkowie zgodnie twierdzili, że między nimi nigdy nie było nudy.

"Szliśmy przez życie ramię w ramię jako partnerzy i przyjaciele, którzy zawsze mieli sobie coś do powiedzenia."

Śmierć Witolda Pyrkosza w 2017 roku była ogromnym ciosem dla pani Krystyny, która przeżyła z nim 55 lat.

Przypomnij sobie o: W WIEKU 27 LAT ZOSTAŁA WDOWĄ. POŹNIEJ JESZCZE DWUKROTNIE WYCHODZIŁA ZA MĄŻ. ANNA DYMNA, ŻYCIE PRYWATNE I ZAWODOWE AKTORKI

Jak informował portal "Życie": POWSTANIE CZWARTA CZĘŚĆ KULTOWEJ KOMEDII "KOGEL MOGEL". O SZCZEGÓŁACH PRACY NAD FILMEM OPOWIEDZIAŁA ILONA ŁEPKOWSKA

Portal "Życie" pisał również: TUSK ZDRADZIŁ SKRYWANĄ TAJEMNICĘ BEATY SZYDŁO. BYŁA PREMIER MIAŁA KIEDYŚ ZUPEŁNIE INNE PLANY NA SWOJĄ KARIERĘ