W poniedziałek 28 września przyjęto Program Ochrony Powietrza w województwie małopolskim, który zajmuje się działaniami antysmogowymi i porządkuje w końcu zadania samorządów w tym celu.
Zadania zawarte w programie
Przede wszystkim, najważniejszym zadaniem jest teraz wymiana starych pieców oraz większe wykorzystanie źródeł odnawialnych energii.
Nie będzie za to zakazu stosowania w Małopolsce paliw stałych. Oznacza to, że dalej można instalować piece na biomasę i drewno, ale spełniając przy tym warunek, że urządzenia spełniają wymagania Ekoprojektu.
Ruszy też platforma internetowa, która będzie monitorować zanieczyszczenia z przemysłu.
Gminy będą musiały też przygotować spis wszystkich źródeł ogrzewania, a także przeprowadzanie kontroli palenisk, także tych ze zgłoszeń za pomocą aplikacji Ekointerwencja.
Dodatkowo jeszcze, zostaną wyznaczeni ekodoradcy, którzy będą pomagać w pozyskaniu środków z programów pomocowych Czyste Powietrze oraz Stop Smog.
Stopnie zagrożenia
Program Ochrony Powietrza wyznaczył także trzy stopnie zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza:
- Stopień I – średnia stężenia pyłu PM10 z ostatnich 12 godzin przekrocza 80 µg/m3
- stopień II (tzw. poziom informowania) – ryzyko przekroczenia wartości średniego dobowego stężenia pyłu PM10 – 100 µg/m3
- stopień III (poziom alarmowy) – ryzyko przekroczenia wartości średniego dobowego stężenia pyłu PM10 – 150 µg/m3.
W razie wprowadzenia stopnia drugiego i trzeciego, trzeba będzie się liczyć z dodatkowymi działaniami zaradczymi.
Co ze strefą czystego transportu?
Wstępnie od 2026 roku w Krakowie ma zostać wprowadzona też strefa czystego transportu, ale z tymi regulacjami trzeba czekać na regulacje krajowe.
Trwa praca nad szczegółami tych zapisów.
To też może cię zainteresować: Kraków: niecodzienne zgłoszenie do straży miejskiej. Pobudzony student zdewastował samochód i uciekał przed funkcjonariuszami. Co się stało
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Kraków: potężne utrudnienia na ważnym odcinku. Kierowcy utknęli w kilkunasto-kilometrowym korku. Co się stało
O tym się mówi: Małopolska: raport sanepidu na poniedziałek. Ponad setka nowych przypadków koronawirusa w województwie