Jak podaje portal „Dziennik Bałtycki”, nuncjatura nie zdecydowała się ujawnić, jakie kandydatury zostaną przedstawione papieżowi Franciszkowi. Nie oznacza to, że nieoficjalnie nie pojawiają się nazwiska ewentualnych następców abp Sławoja Leszka Głódzia. Jednym z wymienianych jest bp pelpliński Ryszard Kasyna bądź toruński Wiesław Śmigiel.

Zbliżająca się emerytura

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź już wkrótce, bo 13 sierpnia 2020 roku ukończy 75 lat, co oznacza, że będzie mógł przejść na kościelną emeryturę. Wielokrotnie mówił, że jest skłonny do skorzystania z tej możliwości. Być może spędzi emeryturę w swojej posiadłości w Bobrówce na Podlasiu.

Nie jest żadną tajemnicą, że duchowny chętnie wyjeżdża tam, aby odpocząć. Część osób wytykała mu nawet, że w czasie Wielkanocy, kiedy obowiązywały ograniczenia nie został z wiernymi w Gdańsku, tylko właśnie tam. Podkreślał wówczas, że zdarzyło się to pierwszy raz od momentu, kiedy sprawuje swoją posługę dla gdańszczan, a jego wyjazd miał związek z koniecznością podreperowania zdrowia.

YouTube

Poszukiwania następcy

Pojawiły się informacje, że nuncjatura prowadzi poszukiwania następcy Głódzia. „Na polecenie Stolicy Apostolskiej, od kilku miesięcy trwają konsultacje z biskupem, kapłanami i wiernymi świeckimi Archidiecezji Gdańskiej oraz innych diecezji polskich w celu wyłonienia następcy abp. Sławoja Leszka Głódzia. Mianowanie i moment ogłoszenia nowego arcybiskupa należą wyłącznie do najwyższych władz Kościoła” – napisała nuncjatura.

Wśród nazwisk, które mają zostać przedstawieni papieżowi według spekulacji mogą zostać przedstawione papieżowi pojawiają się Ryszard Kasyna, obecny biskup pelpliński. Niektórzy wskazują, że może to być Arkadiusza Okroja. Wymienia się również Wiesława Szlachetka lub Zbigniewa Zielińskiego.

YouTube

Macie swoje typy?

To też może cię zainteresować: Pomorze: 10 lipca odnotowano nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: IMGW publikuje kolejne ostrzeżenie. Poważny alert dotyczy sporej części Polski

O tym się mówi: Pomorze: fontanny i tężnie w dobie pandemii. Czy można z nich bezpiecznie korzystać? GIS wydał wytyczne