Jak podaje "interia.pl", Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 10 lipca w piątek pilne ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia.

Co nas czeka w pogodzie

10 województw w całej Polsce może spodziewać się wystąpienia burzy, gradobicia oraz silnego, porywistego wiatru. Meteorolodzy przewidują, że w najbliższym czasie wystąpią opady o umiarkowanym i silnym okresami natężeniu.

W trakcie opadów mogą również wystąpić burze z porywistym wiatrem o prędkości do 100 km na godzinę. Miejscami prędkość wiatru może nawet osiągnąć do 110 km na godzinę. Do burz dołączyć może silne gradobicie.

Synoptycy przewidując Alert 2 stopnia biorą pod uwagę południową i centralną część województwa zachodniopomorskiego, południowe i centralnej części Dolnego Śląska, zachód i północ Wielkopolski oraz w całości województwa opolskie, kujawsko-pomorskie oraz lubuskie.

Na tych obszarach wystąpić mogą silne podmuchy wiatru o prędkości do 90 km na godzinę, a opady deszczu mogą osiągnąć 20 mm. Mieszkańcy tych regionów mogą także spodziewać się gradu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina, że Alert 2 stopnia oznacza konieczność zachowania szeroko pojętej ostrożności. Mogą wystąpić znaczne szkody materialne oraz realne zagrożenie zdrowia i życia.

O tym pisaliśmy: Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan najedli się strachu. Co się stało

Zerknij: Córka Izabelli Scorupco wygląda olśniewająco. Odziedziczyła urodę po sławnej mamie