Według najnowszych statystyk Polacy coraz częściej świadomie rezygnują z jedzenia mięsa. Jak się okazuje, powodów tej decyzji jest wiele. I nie zawsze najważniejszym z nich jest kwestia etyczna.

Mięso w naszej diecie odgrywa bardzo istotną rolę. To nie tylko źródło białka i zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale także produkt bogaty w niezbędne żelazo. Ten cenny składnik mineralny opowiada za naszą odporność oraz wytwarza hemoglobinę.

Jednak są osoby, które świadomie decydują się na wegetarianizm i weganizm. Taka zmiana stylu życia staje się coraz bardziej popularna zarówno na świecie, jak i w Polsce. A jak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez portal „Pyszne. pl” z mięsa zrezygnowało już co najmniej milion naszych rodaków. Wielu z nas zaznacza także,że w najbliższej przyszłości planuje przejść na dietę bezmięsną bądź postara się ograniczyć dzienne spożywanie tego produktu. 

Skąd bierze się taka decyzja?

Spożywanie mięsa to nie tylko problem etyczny. I choć dla wielu jedzenie produktów pochodzących z żywych istot naturalnie stanowi barierę moralną, to teraz znacznie częściej pojawiają się też argumenty ekonomiczne.

W dobie pogarszającego się stanu naszej planety, warto zwrócić uwagę, jaki wpływ na to ma spożywanie mięsa. Mianowicie, nie wszyscy wiedza, że hodowla zwierząt opowiada za ogromną emisję gazów cieplarnianych, sięgającą nawet 78% całkowitej emisji tych gazów w procesie wytwarzania żywności.

Co więcej, taki stan rzeczy jest porównywalny do tego, ile zanieczyszczeń powstaje z transportu. Jak podaje „Noizz.pl”, na wyprodukowanie 1 kilograma wołowiny potrzebujemy aż 14 tysięcy litrów wody oraz średnio około 6kg paszy. Brzmi niewiarygodnie? Niestety tak, wygląda produkcja mięsa.

Kolejnym argumentem, na który powołują się zwolennicy diety wegetariańskiej jest nasze zdrowie. Oprócz cennych składników żywieniowych, mięso zawiera także te mniej korzystne dla naszego organizmu. W produktach pochodzenia zwierzęcego znajdziemy najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych, które w przypadku dużego spożycia prowadzą do wielu groźnych chorób, takich jak miażdżyca czy zawał serca. Dodatkowo, spożywanie w dużych ilościach czerwonego mięsa może być przyczyną zwiększonego ryzyka zachorowań na niektóre nowotwory.

Czy trzeba całkowicie wyeliminować mięso z diety?

Oczywiście nie można całkowicie wyeliminować mięsa z diety wszystkich. Są tacy, dla których mięso jest podstawą żywienia oraz tacy, którzy je po prostu lubią. Dla wielu z nas problemu nie stanowi też kwestia etyczna.

Jednak warto zastanowić się nad tym, czy ilość tygodniowo spożytych potraw mięsnych nie przekracza normy, pogarszając stan naszego zdrowia. Może zjedzenie sałatki zamiast kotleta sprawi, że nie tylko poczujemy się lepiej, ale także będziemy świadomi tego, że nasze wyrzeczenie, choć w małym stopniu, wpłynie na poprawę naszego klimatu.

Warto też pamiętać, że posiłki bezmięsne wcale nie muszą być nudne i niesmaczne. Chociażby jedzenie jajek nie zawsze musi oznaczać jajecznicy, o czym pisaliśmy tutaj:  NOWA METODA PRZYRZĄDZANIA JAJEK. ZAJMUJE ZALEDWIE KILKA MINUT

Przeczytaj także: PŁYNNE ZŁOTO. JAK KUPOWAĆ MIÓD I JAK SPRAWDZIĆ, CZY JEST PRAWDZIWY?

Źródło. „inf.własna”