Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii alarmują – nawet nieznaczne podwyższenie poziomu żelaza w organizmie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzyce typu 2.

Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jak przewidują prognozy w 2040 roku liczba chorych może wynosić blisko 650 milionów. Poważnym problemem występującym  wśród diabetyków jest spadek jakości życia i podwyższony wskaźnik śmiertelności.

Zobacz także: PIJESZ CZASEM HERBATĘ? KANADYJCZYCY ODKRYLI CO UWALNIA PROCES PARZENIA JEJ LIŚCI I JAKI MA TO WPŁYW NA NASZE ZDROWIE!

Wśród  czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na  na cukrzycę typu drugiego znajdziemy: stosowanie zbilansowanej diety, utrzymanie prawidłowej masy ciała i uprawianie aktywności fizycznej.

Żelazo odpowiada za produkcję kluczowych enzymów takich jak hemoglobina, peroksydaza czy cytochromy. Bogatym źródłem żelaza są np. chuda wołowina, indyk. sardynki, świeże warzywa i warzywa strączkowe.

Jednak jego nadmierne spożywanie może prowadzić do zachorowania na cukrzyce typu drugiego. Żelazo przyczynia się do uwalniania wolnych rodników, które uszkadzając komórki beta trzustki powodują zaburzenia w produkowaniu insuliny. Może dojść również do tak zwanej insulinoodpornosci – czyli zmniejszenia wrażliwości tkanek obwodowych na działanie insuliny.

Zobacz także: DIETA, KTÓRA POZWOLI ZACHOWAĆ ZDROWIE I STRACIĆ ZBĘDNE KILOGRAMY? WYSTARCZY PRZESTRZEGAĆ KILKU ZASAD

Według badań przeprowadzonych przez fińskich naukowców bardziej narażeni na cukrzyce typu drugiego są mężczyźni. Występuje u nich o 61% większa zdolność do gromadzenia żelaza i prawie 50 % większe ryzyko zachorowania.

Norma żelaza dla kobiet wynosi 37-14 5mg/dl a dla mężczyzn 50-158 mg/dl.

Żelazo znajduje się w wielu produktach spożywczych. Wyróżniamy dwa rodzaje żelaza: hemowe, czyli to pochodzenia zwierzęcego i niehemowe – pochodzenia roślinnego.
Żelazo, które dostarczamy organizmowi wraz  z mięsem łatwiej się wchłania i charakteryzuje się wyższą biodostępnością w porównaniu do tego dostarczanego z produktów roślinnych.

Wśród produktów najbardziej bogatych w żelazo znajdziemy:

drób,
czerwone mięso,
wątróbkę wieprzową,
żółtka jaj,
rośliny strączkowe,
orzechy,
chleb z pełnego przemiału,
zielone warzywa,
botwinkę i buraki,
suszone owoce,
pestki z dyni,
otręby pszenne.

Źródło:”portal.abczdrowie.pl”