Nie są to jednak listonosze, lecz wydelegowani przez Pocztę Polską kontrolerzy, którzy według medialnych doniesień chcą wchodzić do domów i mieszkań w celu sprawdzenia, czy posiadamy odbiornik radiowy i telewizyjny.

Następnie ustalone ma być, czy uiszczany jest abonament za używanie telewizora i radia.
Od wielu lat rząd – niezależnie od będącej u władzy partii politycznej, uczula obywateli na uczciwość względem opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Prowadzone są szczegółowo ewidencje obywateli, którzy zgłosili rejestrację odbiorników i wedle tak przetworzonych danych łatwo jest ustalić, kto jest w posiadaniu takich sprzętów i powinien płacić abonament.

Co grozi nam za niewpuszczenie kontrolerów z Poczty Polskiej?

Wielu obywateli, którzy nie spełniali oczekiwania rządu, korzystając z różnych dopłat i dofinansowań kupna nowych telewizorów odpowiadających technicznie nowym sygnałom telewizyjnym, sami "wkopali się" w kłopoty w postaci otrzymania kary za niepłacenie abonamentu trzy po siadaniu odbiornika.

Jest jednak kara za niezarejestrowanie odbiornika i niepłacenie abonamentu. To trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Nie każdy telewizor jednak trzeba rejestrować, jak na przykład Smart TV, który nie jest podłączony do dekodera lub anteny.

Gdy kontroler zobaczy w mediach społecznościowych zdjęcie naszego salonu, w którym znajduje się telewizor lub radio, zanim nałoży na nas jakiekolwiek sankcje finansowe, musi nam udowodnić, że odbiorniki są sprawne i gotowe do odebrania sygnału w każdej chwili.

Jak donosi Goniec, kara za odbiornik telewizyjny może wynosić aż 819 zł, natomiast za odbiornik radio 261 zł. Gdy do naszych drzwi zapukają kontrolerzy, nie jest to jednoznaczne z koniecznością wpuszczenia ich do środka.

Możemy się jednak spodziewać, że będą oni uporczywie wracać i nalegać na wpuszczenie. Warto pamiętać, że do nas należy wybór, czy zaryzykujemy wpuszczenie obcych ludzi za próg. Pamiętajmy, że przepisy regulujące zasady opłaty abonamentowej są bardzo archaiczne i niedostosowane do współczesnej technologii, więc posiadacze komputerów, tabletów, smartfonów z dostępem do internetu nie są zobowiązani do uiszczenia opłaty, gdyż sprzęty te nie są wymienione w ustawie.

Zerknij: Zaskakująca informacja o Danucie Martyniuk. Zenek nie wie, co będzie w przyszłości

O tym się mówi: Zaskakujące wieści na temat Alicji Bachledy-Curuś. W końcu się odważyła. O co chodzi