Wiosna w Polsce w tym roku zaskakuje i nie rozpieszcza! Po niespodziewanych upałach w kwietniu nadeszło nagłe ochłodzenie, a wraz z nim obfite opady deszczu. Synoptycy ostrzegają, że to nie koniec kaprysów pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla trzech województw, prognozując ulewne deszcze i silne burze.


Ostatnie tygodnie w Polsce obfitowały w słoneczne dni i wysokie temperatury, sięgające nawet 20 stopni Celsjusza w cieniu. Początek nowego tygodnia przyniósł jednak diametralną zmianę pogody. Słońce ustąpiło miejsca chmurom, a z nich lunął deszcz, informuje portal O2.


Od poniedziałku (15 kwietnia) temperatury w całym kraju spadły do kilku lub kilkunastu stopni. Niebo zasłoniły chmury, przynosząc obfite opady deszczu. Synoptycy ostrzegają, że pogoda w najbliższych godzinach może być bardzo dynamiczna.


W związku z silnym deszczem i burzami IMGW wydało alerty I stopnia dla trzech województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.


Prognozy na poniedziałek i wtorek przewidują umiarkowane, okresami silne opady deszczu, z miejscowymi opadami do 40 mm. Istnieje także ryzyko burz z porywami wiatru osiągającymi nawet 70 km/h oraz możliwość wystąpienia gradu.

Obszary objęty alertem to:


  • Województwo śląskie: powiaty cieszyński, bielski, żywiecki, pszczyński, wodzisławski, raciborski, rybnicki oraz miasta Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski i Rybnik.

  • Województwo małopolskie: powiaty tatrzański, nowotarski, myślenicki, suski, wadowicki, oświęcimski, limanowski, bocheński, wielicki oraz Kraków.

  • Województwo podkarpackie: powiaty przemyski, sanocki, krośnieński, jasielski, strzyżowski i leski.Ostrzeżenia obowiązują do godzin wieczornych w województwach śląskim i małopolskim oraz na Podkarpaciu do wtorku (16 kwietnia) do samego rana.


Alert I stopnia oznacza ostrzeżenie przed warunkami sprzyjającymi wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zaleca się ostrożność, śledzenie komunikatów pogodowych oraz dostosowanie swoich planów do aktualnej sytuacji.


Podczas takich warunków pogodowych zaleca się unikanie przebywania na otwartej przestrzeni podczas burz i silnych wiatrów oraz zabezpieczenie mienia przed skutkami ulewnych deszczy i wichur. Ważne jest także być na bieżąco z informacjami pogodowymi.


To też może cię zainteresować: Domowy nawóz do sadzonek pomidorów. Po nim rosną jak szalone. Potrzebujesz tylko 2 litry wody i obierki ziemniaków

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Nie jestem ani nianią, ani służącą": Ja też mam swoje życie i plany. Nie mogę cały czas siedzieć w domu i opiekować się wnuczką