W okolicach Dnia Wszystkich Świętych wielu z nas udaje się na groby naszych bliskich, nie tylko po to, żeby zapalić na nich znicz, ale także po to, aby je posprzątać. Jak wskazuje portal "Onet" nie brakuje grobów, które są mocno zaniedbane, choć bliscy osoby zmarłej nadal żyją. Wiele osób zastanawia się, czy zaniedbywanie grobów jest grzechem. Stanowisko Kościoła katolickiego w tej kwestii jest jednoznaczne.

Dbanie o groby

W październiku wielu z nas wybiera się na groby naszych bliskich, żeby je oczyścić i przygotować na 1 listopada. Niestety wiele grobów jest mocno zaniedbanych, choć bliscy zmarłych żyją i mogliby się nimi zająć. Nie brakuje pytań, czy zaniedbywanie grobów w świetle nauki kościoła jest grzechem?

Od wieków miejsca pochówku wskazywane są jako te, wymagające szacunku. Oznacza to, że nie należy ich niszczyć i bezcześcić, ale także, że powinno się o nie dbać. Jest to kwestia regulowana nie tylko tradycją, ale i prawem kanonicznym oraz regulaminami nekropolii.

Zgodnie z regulacjami prawa kanonicznego dbanie o cmentarze parafialne spoczywa na proboszczach i administratorach cmentarzy. Dotyczy to zarówno całej nekropoli, jak i poszczególnych mogił znajdujących się na jej obszarze. Swoimi decyzjami zarządcy powinni również motywować właścicieli mogił do dbania o nie.

Cmentarz/YouTube @Super Express
Cmentarz/YouTube @Super Express
Cmentarz/YouTube @Super Express

W regulaminach bardzo wielu nekropolii jasno wskazuje się, że osoby uprawnione do dysponowania grobem zobowiązane są do regularnego usuwania z nich uschniętych kwiatów, wieńców, wypalonych zniczy, a także wszelkich innych zniszczonych elementów nagrobnych dekoracji.

Zaniedbywanie grobu jest grzechem?

Ksiądz Tadeusz Syczewski w rozmowie z portalem "Interia" wskazuje, że niedbanie o groby naszych bliskich zmarłych jest grzechem, który powinniśmy wymieniać w trakcie sakramentu pokuty.

"Jeśli nasi rodzice nie żyją, to moim zdaniem powinniśmy się opiekować ich grobem. Mówi o tym czwarte przykazanie nakazujące nam cześć i szacunek wobec ojca i matki. To zobowiązanie nie przestaje obowiązywać po ich śmierci, tym bardziej że jako chrześcijanie wierzymy, że ich dusze żyją życiem wiecznym" - twierdzi duchowny.

O grzechu mówimy jednak nie tylko w przypadku zaniedbywania grobów rodziców, ale i innych krewnych, jeśli nie zajmujemy się nimi z lenistwa.

Konfesjonał/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD
Konfesjonał/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD
Konfesjonał/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Uczennica powiedziała kapłanowi "dzień dobry" i się zaczęło. Reakcja duchownego woła o pomstę do nieba

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tego nie powinniśmy robić na cmentarzu. Jakiego zachowania unikać

O tym się mówi: Na te grzechy kobiety muszą uważać szczególnie. Gdy je popełnimy z pewnością nie dostaniemy rozgrzeszenia. Lista jest mocno zaskakująca