Jak podaje portal "Interia", naukowcy nie ustają w badaniach dotyczących długowieczności. Badacze z różnych zakątków świata starając się wyznaczyć granicę maksymalnej długości trwania ludzkiego życia. Część naukowców wskazało, po osiągnięcie jakiego wieku, nasz organizm nie jest w stanie już normalnie funkcjonować. Co ciekawe, granica ta, uległa wydłużeniu o kilkadziesiąt lat i nie wykluczone, że kolejne badania okażą się jeszcze bardziej obiecujące.

Górna granica życia uległa przesunięciu

Z badań holenderskich naukowców, które zostały przeprowadzone w 2017 roku, wynikało, e maksymalna długość życia wynosi dla kobiet 115,7 lat oraz 114,1 lat w przypadku mężczyzn. Na wysnucie takich wniosków pozwoliła im analiza danych dotyczących 75 tysięcy osób, które zmarły w Holandii na przestrzeni 3 dekad poprzedzających badanie.

"Oczywiście, średnia długość życia wzrosła. Mimo to nie zmieniła się wyznaczająca maksimum granica" - poinformował profesor John Einmahl, który był jednym z trzech naukowców, którzy brali udział we wspomnianych badaniach.

Te dane są już jednak nieaktualne, bo analizy wykonane w 2021 roku wykazały przesunięcie granicy dożywalności człowieka i to o dobrych kilkadziesiąt lat. Naukowcy z Singapuru, USA oraz Rosji stworzyli specjalną symulację komputerową, w której wykorzystali dane seniorów i na podstawie wieku najstarszych uczestników badania doszli do wniosku, że człowiek może dożyć aż 150 lat!

Senior/ YouTube @Nowe PSL
Senior/ YouTube @Nowe PSL
Senior/ YouTube @Nowe PSL

Sekret długowieczności

Naukowcy zajmujący się badaniem długowieczności wskazują, że zależy ona od trzech głównych czynników. Pierwszym są geny, to właśnie w nich zapisana jest maksymalna długość życia każdego organizmu.

Kolejnymi czynnikami są odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Specjaliści przekonują, że te proste rzeczy są w stanie wydłużyć nasze życie nawet o 15 lat! Jest więc o co walczyć.

Warto przypomnieć, że najdłużej żyjącą kobietą była francuska Jeanne Calment, która przeżyła 122 lata i 164 dni. Wśrod mężczyzn rekordzistą był Japończyk Jiroemon Kimura, który żył 116 lat i 54 dni.

Senior/Youtube @Human Rights Watch
Senior/Youtube @Human Rights Watch
Senior/Youtube @Human Rights Watch

Zdanie odrębne

Co ciekawe, nie brakuje sceptyków w zakresie możliwości wyznaczenie górnej granicy życia człowieka. Należy do nich m.in. prof. Maarten Pieter Rozing. Badacz przekonuje, że wciąż mamy niewystarczającą ilość danych, żeby móc choćby marzyć o wskazaniu przybliżonej granicy, po której dalsze życie jest niemożliwe.

Zdaniem Rozing, dekady temu nikt nie spodziewał się, że długość naszego życia będzie się wydłużała, a jednak tak się stało. Ma to być dowód na "większą plastyczność ludzkiego starzenia się niż nam się wydawało".

Co sądzicie o tego rodzaju badaniach?

To też może cię zainteresować: Zarobki kapłanów owiane są tajemnicą. Proboszcz jednej z parafii postanowił ją wyjawić. Padły konkretne kwoty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Prezydent Andrzej Duda przyłapany. Jego strój mocno rzucał się w oczy

O tym się mówi: Premier Mateusz Morawiecki podjął ważną decyzję. Dotyczy ona bezpośredniego bezpieczeństwa naszego kraju