Jak podaje portal "Money", zarobki księży od lat stanowią w naszym kraju temat tabu. Choć wielu duchownych nie porusza tego tematu, proboszcz jednej z warszawskich parafii zdecydował się szczerze porozmawiać o dochodach księży. Zdradził, jak księża mogą "dorobić" i ile trafia do nich pieniędzy z niedzielnej składki.

Duchowny mówi o zarobkach księży

Ks. Leszek Slipek, proboszcz kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, postanowił opowiedzieć "Tygodnikowi Powszechnemu" o zarobkach księży. Podkreślił, że na to, ile zarabia kapłan składa się wiele czynników, wśród których wymienił miejscowość, w której dany ksiądz pełni posługę.

Duchowny zaznaczył, że kapłani sami odprowadzają sobie składki emerytalne. Ks. Slipek podkreślił, że duchowni utrzymują swoje gospodynie oraz pracowników zakrystii. Warszawski duchowny oszacował koszty z tym związane na około 10 tysięcy złotych w skali miesiąca.

Duchowny/YouTube @Ksiądz z Osiedla
Duchowny/YouTube @Ksiądz z Osiedla
Duchowny/YouTube @Ksiądz z Osiedla

Padły konkretne kwoty

Za swoją posługę księża otrzymują od 2 do nawet 3,5 tys. złotych brutto. Nie jest to suma ostateczna, bo kapłani mogą sobie dorobić. Księża mają zarabiać na wypominkach za zmarłych, za które mają dostawać "ze 2 tysiące złotych". Dodatkowym źródłem dochodu w niektórych parafiach, jest wynajem nieruchomości.

Duchowny zdradził, że kapłani zatrzymują dla siebie 20 proc. zebranej w czasie kolędy kwoty. Jest ona dzielona między wszystkich księży. Część z duchownych pracuje w różnego rodzaju instytucjach, np. w szkołach, co wiąże się z wynagrodzeniem przysługującym nauczycielom.

Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka

Emerytura księży

Księża mogą otrzymywać dwie emerytury. Pierwsza wypłacana jest przez ZUS. Drugą otrzymują z Funduszu Kościelnego, który finansowany jest w pełni z pieniędzy podatników. Przedstawiciele Kościoła katolickiego nie chcą informować, ile wynoszą emerytury wypłacane księżom, choć to my je finansujemy.

Nieoficjalne informacje mówią o tym, że emerytury proboszczów wynoszą około 5 tys. zł. Na znacznie wyższe świadczenia mogą liczyć biskupi, którzy dostają nawet 10 tys. zł emerytury miesięcznie.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Elżbieta Jaworowicz przechodzi trudne chwile. Jej pozycja zawodowa jest mocno zagrożona. Chodzi o wyrok sądowy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Moja teściowa przeszła samą siebie. Zaszła w ciążę, ale nie wie z kim

O tym się mówi: Od 1 marca zapłacimy więcej za leki. Podwyżkami objęto ponad 600 leków refundowanych